birgün

11° PARÇALI BULUTLU

İmamoğlu, Reuters'a konuştu: Askıda Fatura uygulamasına başvurular iki katına çıktı

Reuters'a konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’daki Askıda Fatura uygulamasına ocak ayında başvuruların iki katına çıktığını belirtti. İmamoğlu, "Maalesef bu, yoksulluğun iki katına çıktığını, yardım isteyenlerin de iki katına çıktığını gösteriyor" dedi.

GÜNCEL 09.02.2022 18:57
İmamoğlu, Reuters'a konuştu: Askıda Fatura uygulamasına başvurular iki katına çıktı
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Reuters ajansına verdiği demeçte, İstanbul’daki Askıda Fatura uygulamasına ocak ayında başvuruların iki katına çıktığını söyledi.

Reuters haber ajansı tarafından yayınlanan haberde, Türkiye'deki artan fiyatlara dikkat çekildi. Türk inşaat işçisi Esat Çelik ile konuşan ajans, Çelik'in üç bebeğinin ihtiyaçlarını ve İstanbul'daki dairesinin ipotek ödemelerini karşılamak için mücadele ettiğini yazdı.

Haberde, "Pek çok Türk gibi, 32 yaşındaki Çelik ve ailesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın alışılmışın dışında düşük faiz politikasının yol açtığı kur çöküşünden sonra enflasyonun yüzde 50'ye sıçraması nedeniyle, yaşam pahalılığındaki artışla boğuşuyor" ifadelerine yer verildi.

Ezgi Erkoyun imzalı haberde, liradaki rekor düşüş ve yükselen fiyatların, Haziran 2023'te yapılacak seçimler öncesinde Erdoğan'ın kamuoyu yoklaması puanlarını olumsuz yönde etkilediği belirtildi.

"BAŞVURULAR ARTTI"

Reuters haberinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da sözlerine yer verildi. İmamoğlu, 2022'nin ilk üç haftasında önlemlerin kaldırılmasına rağmen belediye destek sistemine yapılan başvuruların geçen yıla göre iki kat olduğunu söyledi.

İmamoğlu ayırıca, "Maalesef bu, yoksulluğun iki katına çıktığını, yardım isteyenlerin de iki katına çıktığını gösteriyor... Bu tasarı girişimine daha az ihtiyaç duyulan zenginleştirilmiş bir İstanbul görmekten mutlu olurum" dedi.

Enerji fiyatlarının da pahalılığına değinilen haberde, elektrik fiyatları, yüksek talep gören ticari kullanıcılar için yüzde 125'e kadar, düşük talep gören haneler için ise yaklaşık yüzde 50 oranında artırıldığı belirtildi, doğalgaz fiyatlarının konut kullanımı için yüzde 25 arttığı anımsatıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol