birgün

19° AÇIK

İmamoğlu, TÜGVA kıyağını veto etti

İBB Meclisi’nden iktidar çoğunluğu ile geçen TÜGVA’nın kullandığı parsellerin 10 yıllığına AKP’li belediyeye bedelsiz tahsisi kararı, İmamoğlu’ndan veto yedi. İBB Meclisi, söz konusu kararı yeniden görüşecek.

GÜNCEL 11.04.2022 15:23
İmamoğlu, TÜGVA kıyağını veto etti
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’ye ait parsellerin AKP’li belediyeye devredilmesiyle ilgili Meclis kararını veto etti. AKP Grubu, İBB Meclisi’ndeki çoğunluk oyunu kullanarak, TÜGVA’nın kira ödemeksizin kullandığı parsellerin AKP’li Eyüpsultan Belediyesi’ne tahsis edilmesi yönünde geçen ay karar almıştı. Karara CHP ve İYİ Parti grupları karşı çıkmıştı.

imamoglu-tugva-kiyagini-veto-etti-1002153-1.

İBB Meclisi’nin nisan ayı toplantı gündemi açıklandı. 149 maddelik gündemin 44. sırasında, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, geçen aya ait bir İBB Meclis kararının vetosu yer alıyor. TÜGVA Genel Merkezi tarafından otopark ve bahçe olarak kullanılan, Eyüpsultan’daki İBB’ye ait parsellerin Eyüpsultan Belediyesi’ne, 10 yıllığına bedelsiz tahsis edilmesiyle ilgili geçen ay alınan İBB Meclis kararını veto eden İmamoğlu, söz konusu kararı yeniden görüşülmek üzere Meclise iade etti. Meclis kararı yeniden görüşecek.

İBB’NİN ARAZİLERİNE EL KOYAN KARAR

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, AKP’li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe gibi isimlerin “Yüksek İstişare Kurulu” üyesi olduğu TÜGVA Genel Merkezi’nin arka bahçesi için geçen ay bir Meclis kararı alınmıştı.

imamoglu-tugva-kiyagini-veto-etti-1002154-1.

İBB Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AKP Grubu, hazırladığı bir önerge ile TÜGVA Genel Merkezi’nin bahçe ve bahçe altı otopark olarak kullandığı, İBB’ye ait 5 parselin Eyüpsultan Belediyesi’ne tahsis edilmesi yönünde, CHP ve İYİ Parti gruplarının ret oyu vermesine karşın, oy çokluğu ile karar almıştı.

İBB’nin yeni yönetimi TÜGVA tarafından kullanılan arazinin İBB’nin elinden çıkartılmasıyla ilgili işlemler için inceleme başlatmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol