birgün

2° AÇIK

GÜNCEL 26.01.2021 17:29

İmamoğlu, Uygur Türkleri için aracı oldu: Konsolosluk dilekçeleri kabul etti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çin yönetimi tarafından zorla tutulduğunu iddia ettikleri yakınlarına ulaşmak isteyen Uygur Türkleri için aracı oldu. 17 gündür Çin Konsolosluğu önünde yakınlarından haber almak için eylem yapan Uygur Türkleri’nin kayıp yakınlarına ilişkin dilekçeleri, İmamoğlu’nun aracı olmasıyla konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edildi.

İmamoğlu, Uygur Türkleri için aracı oldu: Konsolosluk dilekçeleri kabul etti


İstanbul’daki Çin Konsolosluğu önünde 17 gün süren protesto eylemiyle ilgili “World Uyghur Congress” hesabından yapılan paylaşımda, 17 günlük eylemin ardından konsolosluk yetkililerinin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yardımıyla Uygurların kayıp olduğunu iddia ettikleri yakınlarına ilişkin belgeleri almayı kabul ettiğini duyurdu.

İmamoğlu kendi hesabından bu paylaşımı alıntılayarak “Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kimliğimle ve insani olarak elimden gelen gayreti göstereceğim. Görüşmede karşılıklı olarak bana duyulan güven için teşekkürler” dedi. Uygur Türkleri'nin temsilcileri 16 Kasım günü İBB Başkanı ile buluşmuş ve sorunlarını anlatmıştı.

İstanbul'da yaşayan Uygur Türkleri, Çin yönetimi tarafından kamplarda zorla tutulduğunu ileri sürdükleri aile bireylerinin durumunu öğrenmek ve görüşebilmek için 17 gündür Çin Konsolosluğu önünde eylem yapıyordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol