birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

YAŞAM 29.10.2019 12:15

İmece geleneğini yaşatıyorlar

İmece geleneğini yaşatıyorlar

Artvin'in Arhavi ilçesinde 'imece' kültürünü yaşatan Dikyamaç köylüleri, bir araya geldi. Türküler eşliğinde dut, bal, süt, şeker ve un karışımı ile fındık ve ceviz katılarak kurutulduktan sonra elde edilen besin değeri yüksek köme yapan köylülerin 'imece' geleneğinde renkli görüntüler ortaya çıktı.

Geçmişten bugüne imece geleneğini yaşatan Dikyamaç Köyü sakinleri, her yıl ekim ayının sonunda köy meydanında toplanarak birlikte kahvaltı yapıyor, ardından köme yapıyor. Köylüler, getirdikleri odunlarla ateş yakıyor, evlerinde hazırladığı şırayı ortak bir kazana dökerek kaynatıyor, iplere dizilen fındık ve cevizleri de ağaçlara asarak bekletiyor. Kazan kaynarken birlikte şarkılar söyleyip eğlenceli anlar yaşayan köylüler, hazırlanan kömeleri ise aralarında paylaşıyor.

imece-gelenegini-yasatiyorlar-642720-1.

Eskiden bu anıları büyüklerinden dinlediklerini anlatan Yüksel Özban “Biz de birlik ve beraberliğimiz için bu geleneği yaşatmak istedik. İmece kültürü ile hem kaynaşıyoruz, hem de komşuluk ilişkilerimiz gelişiyor” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol