Belçika’da düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında ele geçirilen rekor miktardaki kokain, uyuşturucu imha tesislerinin yetersiz kalması nedeniyle gümrüklerde bekletiliyor. Savcılık, suç örgütlerinin yakılmayı bekleyen kokaini geri alabilmek için baskın yapabileceği uyarısında bulundu.

İmha tesisleri yetersiz kaldı: Belçika, ele geçirilen rekor kokaini yakacak fırın bulamıyor

Belçika’nın Anvers (Antwerp) limanında yapılan operasyonlarda rekor miktarda kokainin ele geçirilmesi nedeniyle, uyuşturucu yakma tesisleri yetersiz hale geldi.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, savcılık, gümrüklerde yakılmayı bekleyen kokaini geri alabilmek için suç örgütlerinin baskın yapabileceği uyarısında bulundu.

90 TON KOKAİN YAKALANDI

Belçika’da yayımlanan De Standaard gazetesine göre, 2021 yılında Anvers limanında yaklaşık 90 ton kokain yakalandı. Belçika’daki resmi makamlar ise halen devam eden operasyonlar kapsamında, bu yıl yakalanan kokain miktarının 100 tonu geçerek, yeni bir rekor kıracağını söylüyor.

Piyasa değeri 5 milyar Euro'dan fazla olan uyuşturucular, yakılarak imha edilmek üzere limandaki gümrük depolarında saklanıyor. Ancak yetkililere göre, bu durum ciddi bir güvenlik sorunu yaratıyor.

SAVCIDAN ‘BASKIN’ UYARISI

Anvers savcısı Franky De Keyser, birkaç hafta önce Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne’u bu konuda uyardı. Savcıya göre, gümrük depolarında kokain stoğu o kadar büyük ki, suç örgütleri, yakalattıkları uyuşturucuyu geri almak için her an buraya baskın yapabilirler.

Anvers Belediye Başkanı Bart De Wever de, aynı kaygılarla Van Quickenborne ile görüştü. Anvers polisi, olası bir mafya baskınına karşı gümrük depolarını korumak için bir süredir fazladan önlemler alıyor.

"AMBARI GÖZETLEYEN ŞÜPHELİLER TESPİT EDİLDİ"

Belediye Başkanı De Wever, polisin kısa süre önce, insansız hava aracıyla gümrük ambarlarını gözetleyen şüphelileri tespit ettiğini söyledi.

De Wever, suç örgütlerinin 2019 yılında bir gümrük deposundan kokain çalmaya çalıştığını da anımsattı.

Ancak gümrük yetkililerine göre, ele geçirilen uyuşturucunun hızlı bir şekilde imha edilmesi kolay değil.

"ZARARLI MADDELER AÇIĞA ÇIKIYOR"

Lisanslı yakma fırınlarının teknik sınırlamaları ve çevre standartları nedeniyle süreç yavaş ilerliyor.

Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne, yakma tesislerinin büyük miktarlarda kokaini tek seferde imha etmesinin zor olduğunu belirtiyor.

Çünkü bakana göre, kokain yakıldığında, fırınının filtreleri için oldukça zararlı olan maddeler açığa çıkıyor. Bu nedenle seans başına en fazla 1 ya da 1,5 ton kokain yakılabiliyor

Uyuşturucuların imhası randevu ile yapıldığı için, yargı, polis ve gümrük yetkililerinin buna ilişkin planlama yapması gerekiyor.

KAPASİTE ARTIRIMI İÇİN TEMASA GEÇİLDİ

Gümrük ve Özel Tüketim Genel Müdürü Kristian Vanderwaeren, "Bu nedenle ne kadar çok kokain ele geçirirseniz, imhası için o kadar çok zamana ihtiyacınız olur” diyor.

Adalet Bakanı Van Quickenborne, Anvers Belediyesi ile ortak çözüm aradıklarını belirterek, ek yakma kapasitesi aradıklarını vurguluyor.

Anvers’in kendi yakma fırını var ancak kokaini imha etme izni yok. Bu nedenle gerekli iznin ve kapasite artırımı için Flaman Çevre Bakanı Zuhal Demir ile temasa geçildiği belirtiliyor.