birgün

15° HAFİF YAĞMUR

İnce’nin dava tarihi belli oldu: Akrostişli savunmaya ceza artırımı istendi!

SİYASET 17.03.2015 18:30
İnce’nin dava tarihi belli oldu: Akrostişli savunmaya ceza artırımı istendi!
Abone Ol google-news

BirGün Genel Yayın Yönetmeni Barış İnce hakkında duruşmada okuduğu akrostişli savunması nedeniyle Cumhurbaşkanı’na “hakaretten” açılan soruşturma tamamlandı. İddianamede, Erdoğan’a “hakaret” suçunun "değişik zamanlarda işlendiği gerekçesiyle" TCK 43/1’e atıfta bulunularak, İnce hakkında verilecek cezanın arttırılması istendi.  İnce 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

BirGün’ün 3 Mart 2014 tarihinde manşetten verdiği “Ceplerine duble yol yapmışlar” haberi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın şikâyeti üzerine İnce hakkında açılan “gizliliği ihlal” ve “hakaret” davasının 25 Aralık’taki birinci duruşmasında yapmış olduğu akrostişli savunmaya dava açıldı. İnce


5 YIL İSTENİYOR
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, İnce hakkında 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe’nin hazırladığı iddianamede, TCK 43/1 maddesine atıfta bulunularak, İnce’nin değişik zamanlarda bir kişiye karşı aynı suçu birden fazla işlediği bu nedenle de cezasının dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması talep edildi.

HAKARET İDDİASI
İddianamede, İnce’nin “Savunma Dilekçesi” başlığı ile verdiği dilekçede Recep Tayyip Erdoğan ile Bilal Erdoğan’a hakaret içeren beyanlarda bulunduğu iddia edilirken, bu dilekçenin BirGün Gazetesi ve internet sitesinde yayınlandığı dilekçenin paragraf başlarından “Hırsız Tayyip” şeklinde yazıldığı belirtilerek,  hakaret edildiği öne sürüldü.

Savcı Tepe, İnce hakkında TÜRGEV haberi nedeniyle Bilal Erdoğan ile TÜRGEV yetkilileri Salih Koç ve Arzu Akalan’ın şikayeti üzerine açılan soruşturma dosyası ile dava açılan dosyanın ayrılmasına karar verdi. İnce, 2 Haziran’da hâkim karşısına çıkacak

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol