birgün

17° AÇIK

‘İnek duası’ davasında beraat kararı ondandı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde gelenek haline gelen İnek Duası’nda ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı’ gerekçesiyle yargılanan Mehmet Can Tan hakkında verilen beraat kararı istinaf tarafından onandı.

GÜNCEL 18.01.2022 16:18
‘İnek duası’ davasında beraat kararı ondandı
Abone Ol google-news

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde her yıl düzenlenen ‘İnek Bayramı’nda okunan ‘İnek Duası’, 2016 yılında mahkemelik olmuştu. 2016 yılındaki bayramda İnek Duası’nı okuyan ve şu anda Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu’nun yedek üyesi olan Mehmet Can Tan hakkında, ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı’ gerekçesiyle dava açılmıştı. Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi Mehmet Can Tan’ın beraatına karar vermiş; karar istinafa taşınmıştı.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, temyiz talebini reddederek ilk derece mahkemesinin verdiği kararı onadı. Mülkiyeliler Birliği'nden karara ilişkin yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Mülkiye’yi Mülkiye yapan değerlere ve geleneklere saldırının parçası olarak 2017’de İnek Bayramı yasaklanmaya çalışılmış, bir önceki sene İnek Duası’nı okuyan Mehmet Can Tan, sosyal medyada yürütülen linçle hedef haline getirilmişti. Bu linçin ardından Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından başlatılan soruşturma sonrasında ceza verildi, ancak verilen ceza mahkeme tarafından usulsüz bulunarak iptal edildi. Ayrıca Mehmet Can Tan’a ceza davası da açıldı. 2019 yılında verilen beraat kararından sonra istinaf mahkemesine taşınan davanın istinafta reddine karar verilmesiyle İnek Duası’nın beraat kararı kesinleşmiş oldu.

Fakültemizin değerlerini kriminalize etmek için gerçekleştirilen her saldırıya karşı üyelerimizin ve öğrencilerimizin yanındayız ve yan yana olmaya, geleneğimizden güç almaya devam edeceğiz. Tenkiti mizahla buluşturan İnek Bayramı, fakültemizin köklü geleneklerindendir. Mülkiye’nin bir ruhu varsa o ruh İnek Bayramı’ndadır. Tüllabın Bayramı her daim mübarek olsun."

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol