birgün

25° AÇIK

"İnfazın durdurulması karara bağlanmalıdır"

GÜNCEL 06.08.2019 12:19
"İnfazın durdurulması karara bağlanmalıdır"
Abone Ol google-news

BİRGÜN İZMİR

Cezaevinde tutuklu olarak bulunan eski Cumhuriyet gazetesi çalışanları için 67 baro başkanı çağrıda bulundu. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Diyarbakır ve Trabzon Barolarının da aralarında bulunduğu 67 baro ortak açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Yargıtay’ı, kamuoyu vicdanını derinden yaralayan bu ağır haksızlık ve adaletsizliğe derhal müdahale etmeye davet ediyoruz" denildi.

İzmir Barosu adına açıklamayı İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Özgür Yılmazer okudu. Cezaların infazına devam edilmesi kamunun vicdanında rahatsızlık yaratmaktadır diyen Yılmazer, “Geçtiğimiz günlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, beş yıldan fazla ceza aldığı için verilen hükmü temyiz ede(bile)n gazete yöneticilerinin başvurusu hakkındaki görüşünü hazırlayarak, ilgili ceza dairesine bildirdi. Başsavcılık tebliğnamede, gazetenin yöneticileri hakkındaki mahkûmiyet hükmünün bozulması ve beraat kararı verilmesi gerektiğini, bu bozmadan 'Sirayet etkisi' nedeniyle halen Kocaeli F Tipi Kapalı Cezaevinde cezaları infaz edilmekte olan gazete yöneticilerinin de yararlanması gerekeceğini belirtmiştir. Davayla ilgili yeni ve önemli bu gelişme, aynı dosyada, aynı suçtan yargılananlar arasında temyiz hakkı bakımından farklı uygulama yapılması nedeniyle, temyiz hakki olanların cezaevine girip girmeyeceği Yargıtay’ın kararına göre belli olacakken, aynı konumdaki bazılarının -üstelik daha az ceza almalarına karşın- cezalarının infazına devam edilmesi, kamu vicdanında rahatsızlık yaratmaktadır” dedi.

“YARGITAY’I ADALETSİZLİĞE MÜDAHALE ETMEYE DAVET EDİYORUZ”

Sorunun ilk yargı paketinde çözüleceğinin belirtilmesine karşın Meclis’in tatile girdiğini belirten Yılmazer, “Yargıtay ilgili ceza dairesinin tebliğnamedeki görüş doğrultusunda bir bozma kararı vermesi halinde, cezası infaz edilmekte olan gazete yöneticilerinin uğramış olduğu ağır haksızlık ve mağduriyetin telafisi ne yazık ki mümkün olamayacaktır. Onlar, haksız yere yattıklarıyla kalacaktır. Bu nedenle, hiç olmazsa bugünden sonra, bir gün dahi gecikmeye fırsat verilmeden, bu kişiler hakkındaki cezanın infazının durdurulması, hukukun ve adaletin gereği, kamu vicdanının acil ve haklı beklentisidir. Dava avukatlarının infazın durdurulmasına dair taleplerinin, adli tatilin bitmesi beklenmeksizin Yargıtay nöbetçi ceza dairesince bir an önce karara bağlanması, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak görevi bulunan baroların da beklentisidir. Yargıtay’ı, kamuoyu vicdanını derinden yaralayan bu ağır haksızlık ve adaletsizliğe derhal müdahale etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol