birgün

11° PARÇALI BULUTLU

İngiltere başbakan adayının 6 yıl önce Türkiye ile ilgili sarf ettiği sözler yeniden gündemde

Muhafazakar Parti’nin lider, İngiltere’nin ise başbakan adaylarından Penny Mordaunt'ın 2016 yılındaki Brexit sürecinde Türkiye ile ilgili sarf ettiği sözler ülkede yeniden gündeme geldi. İngiltere’nin AB’den çıkmasını destekleyen Mordaunt, İngiltere'ye binlerce Türkün gelmesini engellemek için Brexit'e destek vermenin gerekli olduğunu söylemiş ve Türkiye’nin AB’ye girmesini engellemek için İngiltere’nin hiçbir olanağının olmadığını savunmuştu.

DÜNYA 18.07.2022 14:25
İngiltere başbakan adayının 6 yıl önce Türkiye ile ilgili sarf ettiği sözler yeniden gündemde
Abone Ol google-news

İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin lider adaylarından Penny Mordaunt'ın 2016'daki Brexit referandumu öncesi Türkiye ile ilgili sarf ettiği sözler yeniden tartışma konusu oldu.

Mevcutta Ticaret Bakanı Yardımcısı olan Penny Mordaunt, 2016 yılında İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasını destekleyen isimler arasındaydı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Mordaunt, katıldığı TV programında, Türkiye'nin AB'ye üye olma olasılığının yüksek olduğunu, İngiltere'nin bunu engellemek için hiçbir olanağının olmadığını, İngiltere'ye binlerce Türkün gelmesini engellemek için Brexit'e destek vermenin gerekli olduğunu söylemişti.

Dönemin İngiltere Başbakanı David Cameron, Mordaunt'ın "çok yanıltıcı bir iddiada" bulunduğunu söylemiş ve onu yalan söylemekle suçlamıştı.

İngiltere'nin o dönem AB üyesiydi ve birlik üyesi her ülke gibi Türkiye'nin üyeliğini veto etme hakkı vardı.

Guardian gazetesine yazan ve 1991-1998 yılları arasında AB'nin Türkiye Büyükelçisi olan Michael Lake, "o dönem de şimdi de Türkiye'nin AB üyesi olma ihtimali olmadığını" dile getirerek, Mordaunt'ın, yanıltıcı bu sözleri dolayısıyla bile başbakan olmaması gerektiğini belirtti.

2016’DAKİ SÖZLERİ HATIRLATILDI

Geçen Pazar günü BBC'nin sabah programında sunucu Sophie Rowarth da Mordaunt'a o dönemki sözlerini hatırlattı.

Rowarth, Brexit kampanyası sırasında İngiltere'nin Türkiye'nin AB üyeliği konusunda söz hakkı olmadığını söyleyen Mordaunt'a AB Sözleşmesi'nin 49'uncu maddesinin her üyeye veto hakkı verdiğini hatırlattı ve “Siz veto hakkımız olmadığını söylemiştiniz. Bu sözlerinizin yanıltıcı olduğunu kabul ediyor musunuz?" diye sordu.

Mordaunt şöyle yanıt verdi:

“Hayır. Öncelikle Brexit için mücadele ettiğim, kampanya yaptığım, oy verdiğim ve bunun gerçekleşmesine katkıda bulunduğum için çok gurur duyuyorum. Bu (o dönem) nasıl bir kampanyayla karşı karşıya olduğumuzun klasik bir örneği. David Cameron, AB üyeliğini destekleyeceğimiz konusunda Türkiye'ye taahhütte bulunmuştu. Sözleşmede böyle bir maddenin olması, bunu kullanacağımız anlamına gelmez. Hükümet politikası olarak David Cameron'ın kilit önemde bir NATO müttefiki olan Türkiye'ye verdiği sözler çılgınlıktı. İngiliz halkının söz hakkı yoktu. Ama referandumda vardı.”

‘VETO HAKKININ OLMADIĞI’ İDDİASINI SÜRDÜRDÜ

Mordaunt, 49'uncu maddenin yeniden hatırlatılması üzerine "Hayır veto hakkımız yoktu. Çünkü bunu asla kullanamayacaktık" savunmasını yaptı.

İngiltere'de yapılan kamuoyu araştırmaları, Penny Mordaunt'ın Muhafazakar Parti üyeleri arasında en fazla desteklenen lider adayı olduğunu gösteriyor.

Boris Johnson'ın Muhafazakar Parti liderliğinden istifasının ardından, partinin yeni lideri İngiltere'nin de yeni başbakanı olacak. Şu ana kadar yaplan iki oylamada ilk üç sırayı eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, Penny Mordaunt ve Dışişleri Bakanı Liz Truss aldı.

Seçimin galibi 5 Eylül'de açıklanacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol