birgün

18° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 22.09.2020 15:53

İngiltere Başbakanı Johnson: Tehlikeli bir dönüm noktasına ulaştık

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, günlük yeni enfeksiyonların sayısının bir ayda 4 katına çıktığını belirterek, "Üzgünüm, tehlikeli bir dönüm noktasına ulaştık" dedi. Johnson ayrıca alınan yeni kısıtlama kararlarını duyurdu.

İngiltere Başbakanı Johnson: Tehlikeli bir dönüm noktasına ulaştık

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bugün parlamentoda gerçekleştirdiği konuşmasında yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına değindi. “İkinci bir dalga ihtimali gerçekti” ifadesini kullanan Johnson, İngiltere'nin “tehlikeli bir dönüm noktasında” olduğunu söyledi.

Korona virüsün "daha ağır sonuçlardan" kaçınmak için "hemen harekete geçmeliyiz" ifadesini kullanan Johnson, günlük yeni enfeksiyonların sayısının bir ayda 4 katına çıktığını açıkladı. Yeni vakalardaki artışın sadece daha fazla test uygulanmasından kaynaklanmadığını söyleyen Johnson, testlerdeki pozitiflik oranın da arttığını sözlerine ekledi.

Johnson, son 2 haftada İngiltere'deki hastane başvurularının ikiye katlandığını belirterek, Covid-19'un sonbaharda daha fazla yayılacağını söyledi. İngiltere'de bahar ayında uygulanan kısıtlamalara yönelik halkın "sağduyu" ve "cesareti" ile daha kötü bir felaketin önlediğini söyleyen Johnson, "Ama biz her zaman biliyorduk, ikinci dalganın gerçekleşme ihtimali vardı. Üzgünüm, tehlikeli bir dönüm noktasına ulaştık" ifadelerini kullandı.

"ÖNLEM ALINMAZSA ÖLÜMLER ARTACAK"

Johnson, Birleşik Krallık'taki yeni korona virüs vakalarının 20 ila 29 yaş grupları arasında hızla arttığını ve "daha savunmasız" yaş gruplarında yayılmasının hızlandığını söyledi. Harekete geçilmezse, Kasım ayında her gün yüzlerce ölüm olacağı konusunda uyarıda bulunan Johnson, "Harekete geçmemiz gereken an, bu an" dedi.

YENİ KISITLAMALAR

Johnson, evden çalışabilen ofis çalışanlarının evden çalışmaya devam etmeleri gerektiğini kaydederek, perşembe gününden itibaren tüm barlar ve restoranların yerel saatle 22:00’da kapanması gerektiğini belirtti.

Maske takmanın toplu taşıma ve konaklama işletmelerindeki müşterileri kapsayacak şekilde genişletileceğini bildiren Johnson, güvenli iş yeri kurallarının yasal bir zorunluluk haline geleceğini açıkladı.

Yeni kurallar içerisinde pazartesi gününden itibaren düğünlere sadece 15 kişinin katılabileceğini belirten Johnson, bu önlemlerin İngiltere'de uygulanacağını söyleyerek maske takmamanın veya kurallara uymamanın cezasının 200 sterlin olacağını belirtti.

Johnson, yeni kısıtlamaların muhtemelen 6 ay yürürlükte kalacağını dile getirerek, gerekirse hükümetin bu kısıtlamaların daha da ileri gidebileceğini ifade etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız