birgün

22° AÇIK

EKONOMİ 19.04.2021 15:42

İngiltere ‘Britcoin’e açık kapı bıraktı

İngiltere, gelecekte nakit ve kartın yanı sıra günlük işlemlerde kullanılabilecek dijital para için çalışmalara başlayacak.

İngiltere ‘Britcoin’e açık kapı bıraktı

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Brexit sonrası İngiliz finans sektörünü daha inovatif kılmayı umduklarını ve bu kapsamda Hazine ile Merkez Bankası’nın şirketler ve hanehalkı için ‘dijital pound’un uygunluğu üzerinde çalışacağını bildirdi.

En sık kullanılan dijital para birimi olan Bitcoin’in İngiliz versiyonunu oluşturma konusunda tartışmalar bir süredir devam ediyor, ancak konu ilk kez araştırma yapma aşamasına geldi.

İngiltere Merkez Bankası dijital paranın nakdin yerini almayacağını açıkladı.

İngiltere de böylece kendi dijital parasını oluşturma konusunda çalışmalara başlayan ülkeler arasında yerini aldı. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın 66 merkez bankasıyla geçen yıl yaptığı anketi, en az 52 ülkenin kendi dijital para birimini geliştirdiğini gösterdi.

Sunak’ın açıklamaları, dijital para çıkarmaya hazırlanan ilk ülke olan Çin’de Merkez Bankası’nın dijital Yuan için pilot programlarını daha fazla şehirde test etme kararının ardından geldi. Çin’in yanı sıra İsveç de e-kron fikrini geliştirme aşamasında.

Kaynak: BloombergHT

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol