birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 07.05.2020 11:56

İngiltere'de Covid-19 sebebiyle siyahlar beyazlara göre 2 kat daha fazla ölüyor

Siyah İngiltere vatandaşlarının beyazlara göre Covid-19 sebebiyle ölüm riskinin yaklaşık iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. İstatistik kurumu buna sebep olarak sosyo-ekonomik farklılıkları gösterdi

İngiltere'de Covid-19 sebebiyle siyahlar beyazlara göre 2 kat daha fazla ölüyor

İngiltere İstatistik Kurumu (ONS) yeni tip koronavirüs salgını (Covid-19) sebebiyle yaşanan ölümlere ilişkin bir araştırma yayımladı.

Araştırmada salgında siyah İngilizlerin beyaz İngilizlere göre 2 kat daha fazla öldüğü sonucu ortaya çıktı.

Bugün yayımlanan çalışma, yaş, ekonomik gelir ve engellilik gibi faktörleri hesaba kattıktan sonra, Covid-19 testleri pozitif çıkan siyah erkekler ve kadınlar için ölüm riskinin beyaz erkeklerden ve kadınlardan 1,9 kat daha fazla olduğunu gösterdi.

ONS çalışması Bangladeşli ve Pakistanlı etnik gruplar için de benzer bir sonucu ortaya çıkardı. Bu gruptan erkekler 1,8 kat; kadınlar ise 1,6 kat daha fazla ölüm riskine sahip.

ONS araştırma sonucu olarak Covid-19'un ölümcüllüğündeki risk farklılığının büyük bir kısmının etnik gruplar arasındaki sosyo-ekonomik farklılıkların olduğunu söyledi. Ancak ONS, diğer farkların tam olarak açıklanamadığını da ifade etti.

Kaynak: Independent

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız