birgün

20° AÇIK

DÜNYA 07.05.2020 11:56

İngiltere'de Covid-19 sebebiyle siyahlar beyazlara göre 2 kat daha fazla ölüyor

Siyah İngiltere vatandaşlarının beyazlara göre Covid-19 sebebiyle ölüm riskinin yaklaşık iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. İstatistik kurumu buna sebep olarak sosyo-ekonomik farklılıkları gösterdi

İngiltere'de Covid-19 sebebiyle siyahlar beyazlara göre 2 kat daha fazla ölüyor

İngiltere İstatistik Kurumu (ONS) yeni tip koronavirüs salgını (Covid-19) sebebiyle yaşanan ölümlere ilişkin bir araştırma yayımladı.

Araştırmada salgında siyah İngilizlerin beyaz İngilizlere göre 2 kat daha fazla öldüğü sonucu ortaya çıktı.

Bugün yayımlanan çalışma, yaş, ekonomik gelir ve engellilik gibi faktörleri hesaba kattıktan sonra, Covid-19 testleri pozitif çıkan siyah erkekler ve kadınlar için ölüm riskinin beyaz erkeklerden ve kadınlardan 1,9 kat daha fazla olduğunu gösterdi.

ONS çalışması Bangladeşli ve Pakistanlı etnik gruplar için de benzer bir sonucu ortaya çıkardı. Bu gruptan erkekler 1,8 kat; kadınlar ise 1,6 kat daha fazla ölüm riskine sahip.

ONS araştırma sonucu olarak Covid-19'un ölümcüllüğündeki risk farklılığının büyük bir kısmının etnik gruplar arasındaki sosyo-ekonomik farklılıkların olduğunu söyledi. Ancak ONS, diğer farkların tam olarak açıklanamadığını da ifade etti.

Kaynak: Independent

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol