birgün

20° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 15.07.2021 14:49

İngiltere’de futbolculara ırkçı hakaretlerde bulunan 4 kişi tutuklandı

Euro 2020 finalinde, penaltı kaçıran siyah futbolculara internet üzerinden ırkçı hakaretlerde bulundukları gerekçesiyle 4 kişi tutuklandı

İngiltere’de futbolculara ırkçı hakaretlerde bulunan 4 kişi tutuklandı

İngiltere’nin penaltılarla şampiyonluğu İtalya’ya kaptırdığı Euro 2020’nin finalinde, penaltı kaçıran siyah oyuncular Marcus Rashford, Bukayo Saka ve Jadon Sancho’ya ırkçı hakaretlerde bulunan 4 kişi gözaltına alındı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre polis yetkilisi Mark Roberts hakaretlerin ‘alçakça’ olduğunu söyledi ve “Bu suçun arkasında olduğunuzu tespit edersek, sizi bulacağız ve ciddi sonuçlarla karşılaşacaksınız” dedi.

Polis, İtalya'ya karşı kaybedilen final maçının ardından sosyal medyada "takımın siyah oyuncularını hedef alan bir hakaret dalgası görüldüğünü" söyledi. Açıklamada dört kişinin de tutuklandığı belirtildi.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİYLE İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR

Roberts, ırkçı hakaretlerin ülke genelindeki birçok kişiyi haklı bir şekilde ‘şoke ettiğini’ dile getirdi. Roberts, sorumluların tespiti için çalışmaların sürdüğünü ve Facebook, Instagram ve Twitter ile işbirliği yapıldığını aktardı.

İngiltere Menajeri Gareth Southgate de Rashford, Sancho ve Saka'ya yönelik ırkçı hakaretlerin "affedilemez" olduğunu belirtmişti.

Başbakan Boris Johnson ise futbolculara ırkçı hakaretlerde bulunanların maçlara girişinin yasaklanacağı vaadinde bulunmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol