birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 15.06.2020 13:29

İngiltere'de mağazalar, 3 ay aradan sonra yeniden açıldı

İngiltere'de salgın nedeniyle üç aydır kapalı olan mağazalar bugün yeniden açıldı. Ülkede toplu taşıma araçlarında ise maske takma zorunluluğu getirildi

İngiltere'de mağazalar, 3 ay aradan sonra yeniden açıldı

İngiltere'de 23 Mart'tan bu yana yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle getirilen kısıtlamalar hafifletiliyor. Hükümetin korona virüs salgını kapsamında normalleşme planına göre ülkede 3 aydır kapalı olan mağazalar, bugün yeniden kepenk açtı.

Başkent Londra'da bazı mağazaların girişinde uzun kuyruk oluştu. Yayınlanan yönetmeliğe göre hijyen kurallarına uyma zorunluluğu bulunan mağazalarda 2 metrelik mesafenin sürdürülmesinin sağlaması ve mümkün olduğunca temassız ödemelerin kullanılmasının teşvik edilmesi isteniyor. Ayrıca çalışanların, iade edilen ürünleri 72 saat boyunca karantinaya alması bekleniyor. Birçok işletme sahibi ise bu önlemlerin satışlarda olumsuz etkiye neden olabileceğini ifade ediyor.

TOPLU TAŞIMADA MASKE ZORUNLULUĞU

Mağaza yetkililerinin 2 metre mesafe kuralına uyulması amacıyla mağazadaki belli bölümlere yönerge ve işaretlerin bulunduğu tabelalar koyması gerekiyor. Alışveriş sepetlerinin ise her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi şart. Yönetmeliğe göre mağazalara giren müşteri sayısına da kısıtlama getirildi. Ayrıca bugünden itibaren İngiltere'de toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu getirilirken, mağazalarda ise maske takılması zorunlu tutulmadı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada, mağazaların yeniden açılması konusunda "çok iyimser" olduğunu belirtirken perakendecilerin "muazzam bir müşteri hareketi" olup olmayacağını bilmediğini dile getirdi. İngiltere ekonomisinin korunabilmesi nedeniyle yeniden açılan mağazalar için perakende uzmanları, dükkanların acil bir rahatlama görmeyeceğini düşünüyor.

Öte yandan Kuzey İrlanda Cuma günü dükkanların yeniden açılmasına izin verirken İskoçya ve Galler'deki zaruri olmayan mağazalar hala kapalı durumda.

İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız