birgün

26° AÇIK

AVRUPA 19.07.2021 19:35

İngiltere'de son 24 saatte 39 bin 950 vaka, 19 can kaybı

İngiltere'de son 24 saatte 39 bin 950 vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 5 milyon 473 bin 477'ye yükseldi. Ülkede artan koronavirüs vakalarına rağmen bugün itibarıyla kısıtlamalar sona erdi. Bununla birlikte, aşılama sayesinde İngiltere’de ölüm oranı hayli düşük.

İngiltere'de son 24 saatte 39 bin 950 vaka, 19 can kaybı

İngiltere'de koronavirüs salgınında vaka sayısı artmaya devam ediyor.

İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 39 bin 950 vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısının 5 milyon 473 bin 477'ye yükseldiği belirtildi. Ülkede son 24 saat içinde 19 kişinin hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı ise 128 bin 727'ye yükseldi.

İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan Covid-19'a ilişkin aşı verilerine göre, son 24 saatte 18 bin 186 kişiye ilk doz aşının uygulanmasıyla toplamda 46 milyon 314 bin 39 kişinin aşılandığı belirtildi. Son 24 saatte 128 bin 878 kişinin aşının ikinci dozunu aldığı, toplamda 36 milyon 99 bin 727 kişinin tamamen aşılandığı belirtildi.

KISITLAMALAR SONA ERDİ

İHA’nın aktardığına göre, İngiltere'de artan koronavirüs vakalarına rağmen bugün itibarıyla kısıtlamalar sona erdi.

Hükümetin "özgürlük günü" olarak adlandırdığı 19 Temmuz'dan itibaren birçok kısıtlama kaldırılırken, normalleşme sürecindeki dördüncü ve son aşama gerçekleşti.

Ülkedeki gece kulüpleri yeniden açıldı, eğlence merkezlerinin ve festivallerin önündeki kısıtlamalar kalktı.

Normalleşme sürecindeki son aşamaya geçilmesi ile 19 Temmuz'dan önce 30 kişi ile sınırlandırılan dış mekanlardaki buluşmalarda insanlar artık bir sayı sınırlaması olmadan yeniden bir araya gelebilecek.

Kısıtlamaların sona ermesiyle beraber 1 metrelik sosyal mesafe kuralı ve yüz maskesi zorunluluğu olmayacak.

Ülkede günlük vakalar yüksek seyretse de aşılama sayesinde ölüm oranları oldukça düşük seviyede.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI KARANTİNA UYGULAMAYACAK

İngiltere'de hükümet iki doz Covid-19 aşısı olan sağlık çalışanlarının koronavirüslü bir kişiyle etkileşimde olması halinde karantina uygulamak zorunda olmadığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, "Ulusal Sağlık Servisi'nin (NHS) üzerindeki iş yükünü hafifletmek için" iki doz aşı olan sağlık çalışanlarının negatif bir Covid-19 test sonucu ile çalışmaya devam edebileceğini belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol