birgün

2° PARÇALI BULUTLU

İngiltere'de zam talepleri karşılanmayan demiryolu işçileri greve gitmeyi planlıyor

İngiltere’de Ulusal Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık İşçileri Sendikası, demiryolu işçilerinin Network Rail ile yapılan görüşmelerin bir karara varmadan sona ermesinin ardından 24-27 Aralık'ta greve gitmeyi planladığını bildirdi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 06.12.2022 01:44
İngiltere'de zam talepleri karşılanmayan demiryolu işçileri greve gitmeyi planlıyor
Abone Ol google-news

İngiltere’de demiryolu işçileri zam taleplerinin karşılanmaması nedeniyle Noel arifesinde greve gitmeyi planlıyor.

İngiltere’de demiryolu işçilerinin devlete ait Network Rail ile yapılan görüşmelerin bir karara varmadan sona ermesinin ardından 24-27 Aralık'ta greve gitmeyi planladığı aktarıldı.

Ulusal Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık İşçileri Sendikası (RMT) Genel Sekreteri Mick Lynch yaptığı açıklamada, "Seyahat edeceklerin gerçekten hayal kırıklığına uğrayacağına, sinirleneceğine ve kızacağına eminim" ifadelerini kullandı, ancak mevcut zam teklifinin işçilere "son derece zararlı" olduğunu belirtti.

Lynch, işçilere hükümetin sunduğu 2022 ve 2023'te her yıl yüzde 4’lük zam teklifini oylamaları için bir hafta süre verdiğini aktararak, işçilere söz konusu teklifi reddetmelerini tavsiye ettiğini söyledi.

Demiryolu işçilerinin maaşlarına iki yıl içinde kademeli olarak yüzde 8 oranında zam yapılmasını ve Nisan 2024’e kadar işten çıkarma olmayacağının garanti edilmesini talep eden RMT, dün yaptığı açıklamada hükümetin sunduğu 2022 ve 2023'te her yıl yüzde 4’lük zam teklifini kabul etmediklerini açıklamıştı.

(İHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol