birgün

5° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 26.03.2020 13:57

İngiltere'den, "milyonlarca insan sırada beklerken Prens'e neden test yapıldı" sorusuna yanıt

Birleşik Krallık'ta Prens Charles'a bir çok insana test yapılmazken koronavirüs testi yapılmasına yönelik eleştiriler yapılıyor. Yetkililer, Prens'in test için semptomlarının uygun olduğunu bildirdi

İngiltere'den, "milyonlarca insan sırada beklerken Prens'e neden test yapıldı" sorusuna yanıt

Birçok insana test yetersiz denilerek test yapılmazken koronavirüs tanısı konulan Prens Charles'a test yapılması eleştirileri de beraberinde getirdi. Birleşik Krallık yetkilileri, Prens Charles'a kriterleri karşıladığı için test yapıldığını belirtti.

Kendisine yöneltilen "milyonlarca insan sırada beklerken Prens'e neden test yapıldığı" sorusuna Sağlık Bakanı Edward Argar, “Prens sırayı atlamadı. Anladığım kadarıyla kendisinin semptomları ve durumu test kriterlerini karşılıyordu” şeklinde yanıt verdi.

İskoçya Ulusal Sağlık Servisi’nin sitesindeki tavsiyeye göre “genel olarak sadece hastaneye başvuru gerektirecek bir hastalığı olanlara koronavirüs testi yapıldığı belirtiliyor.

İskoçya sağlık yetkilileri ve kraliyet kaynaklarının verdiği bilgiye göre, kraliyet ailesi mensuplarına test yapılma sebebinin Prens’in yaşı ve tıbbi geçmişi olduğu belirtildi.

Ancak sosyal medyada birçok insana testlerin azlığı sebebiyle test yapılmazken kraliyet mensuplarına yapılmasına yönelik eleştiriler yer aldı.

Prens Charles’ın testinin pozitif çıkmasının ardından, kendisinin hafif semptomlar gösterdiği ve test sonucu negatif çıkan eşiyle birlikte kendini karantinaya aldığı bildirilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız