birgün

25° AÇIK

İngiltere’den tıbbi işlemler için Türkiye’ye seyahat eden vatandaşlarına uyarı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını yaşanan ölümler sonrası Türkiye'ye yönelik sağlık turizmi konusunda uyardı. 17 İngiliz vatandaşının Türkiye’de geçirdiği tıbbı işlemler sonucu hayatını kaybettiğine dikkat çeken Bakanlık açıklamasında, "Türkiye’ye tıbbi bir prosedür için seyahat ediyorsanız, seçtiğiniz tıbbi tesisin Türk makamları tarafından akredite olduğundan emin olmalısınız" ifadelerine yer verildi.

GÜNCEL 07.05.2022 11:15
İngiltere’den tıbbi işlemler için Türkiye’ye seyahat eden vatandaşlarına uyarı
Abone Ol google-news

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, son dönemde Türkiye'ye yönelik medikal seyahatlerde artış yaşandığına dikkat çekerek, vatandaşlarını 17 kişinin bu seyahatler sırasında hayatını kaybettiğine ilişkin uyardı.

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre (TÜİK), 2021’in son 10 aylık döneminde tedavi amacıyla Türkiye’yi tercih eden turist sayısı yaklaşık 371 bine ulaştı ancak Türkiye her ne kadar medikal estetik ve sağlık turizminde önemli bir noktada yer alsa da halen ülkede prosedüre uygun olmayan işletmeler risk oluşturuyor.

17 İNGİLİZ VATANDAŞI HAYATINI KAYBETTİ

Sözcü'de yer alan habere göre, İngiltere Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye gelen İngiliz vatandaşlarına uyarılarda bulundu. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 17 İngiliz vatandaşının Türkiye’de geçirdiği tıbbı işlemler sonucu hayatını kaybettiği kaydedildi.

Özellikle Türk Lirası'nda yaşanan tarihi düşüş sonrası, Türkiye’nin İngiliz vatandaşları için en çok tercih edilen destinasyonlardan biri haline geldiği vurgulandı. İngiltere’den Türkiye’ye yönelik tıbbi işlemlerle ilgili rezervasyonlarda artış yaşandığı ifade edilirken, özellikle fiyatların çok daha ucuza gelmesi nedeniyle İngilizlerin Türkiye’ye yöneldiği aktarıldı.

'TİTİZ BİR ARAŞTIRMA YAPILMALI'

Dışişleri Bakanlığı, Ocak 2019’dan bu yana Türkiye’de tedavi gören 17 İngiliz’in hayatını kaybetmesinin ardından uyarılarını yineledi. Yapılan açıklamada, "Tıbbi tesislerin standardı ve uygulanan tedaviler dünya çapında büyük farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle, Türkiye’de tıbbi tedavi almayı düşünen İngiliz vatandaşları öncesinde titiz bir araştırma yapmalıdır. Yurtdışında tıbbi tedavinizi ayarlamakta finansal çıkarı olan özel şirketlere güvenmek akıllıca değildir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklama, şöyle devam etti: "Medikal turizm ziyaretlerinin ardından Ocak 2019’dan bu yana Türkiye’de vefat eden 17 İngiliz vatandaşının bulunduğunu açıklamalıyız. Türkiye’ye tıbbi bir prosedür için seyahat ediyorsanız, seçtiğiniz tıbbi tesisin Türk makamları tarafından akredite olduğundan emin olmalısınız. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sitesinde akreditasyonu olan tesislerin bir listesini bulabilirsiniz."

İngiliz hükümeti, vatandaşları tarafından seçilen kliniğin Türk makamlarına kayıtlı olup olmadığının araştırılmasını tavsiye ederken, seyahat etmeden önce doktorlarına başvurmaları gerektiğinin de altını çizdi.

Türkiye'de sağlık turizmi için gelenlerin büyük çoğunluğunu saç ekimi, meme implantı, plastik ve estetik cerrahi, liposuction, göz ve diş tedavileri ve tüp bebek uygulamaları oluşturuyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol