İngiltere hükümetinin göçmenlere GPS takip cihazı takılmasını öngören bir program hazırladığı açıklandı. Programa tepki gösteren İngiltere merkezli Göçmenler Konseyi'nin yöneticisi Enver Solomon, "Bu hükümetin savaştan, kan dökülmesinden ve zulümden kaçan erkek, kadın ve çocuklara suçlu muamelesi yapmaya niyetli olması dehşet verici" diye konuştu.

İngiltere hükümeti göçmenlere GPS takmaya karar verdi: İnsan hakları örgütlerinden tepki
Fotoğraf: AA

İngiltere'de sığınmacılara, bir yıl sürecek yeni bir pilot program çerçevesinde elektronik takip cihazları takılacak.

Euronews'te yer alan habere göre, program ile göçmenlerin GPS takip cihazları taşıması, 'hükümetin sınır dışı edilmekle karşı karşıya olanlarla düzenli temas kurması, sokağa çıkma yasağı ve diğer kural ihlallerini daha doğru bir şekilde takip etmesi' test edilecek.

JOHNSON PROGRAMI SAVUNDU: YASA DIŞI GÖÇ AKININA YANIT

Söz konusu programı savunan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu politikanın Britanya'da yetkililer için "önemli bir zorluk" olan yasa dışı göç akınına yanıt olarak getirildiğini söyledi.

Program raporunda tehlikeli rotalardan yapılan düzensiz göçte eşi benzeri görülmemiş bir artış yaşandığı belirtliyor ve bu durumun etkili göç kontrolünün işleyişinde önemli bir zorluk teşkil ettiği ifadelerine yer veriliyor.

'HEDEF, MANŞ DENİZİ'NDEN ÜLKEYE YASA DIŞI GİRİŞ YAPANLAR'

Bu tür rotaları kullanarak ada ülkesine giriş yapanların İçişleri Bakanlığı için "nispeten bilinmeyen bir grup" olduğunun altının çizildiği programda, sığınmacıların bireysel durumları ya da Birleşik Krallık'a seyahat etmek için kullandıkları rotalar hakkında "net bilgiye sahip değiliz" deniliyor. Programın hedefinde, İngiliz yetkililerin tehlikeli olarak gördüğü Manş Denizi üzerinden ülkeye girmeye çalışanlar bulunuyor.

Programın Ruanda'ya gönderilmeye itiraz edenleri de kapsayacağı düşünülüyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) son olarak İngiltere ile Ruanda arasında yapılan sığınmacı anlaşması çerçevesinde yapılacak uçak seferlerinin askıya alınmasına karar vermiş ve cuma günü sığınmacıların bulunduğu ilk yolcu uçağı seferi iptal edilmişti.

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNDEN KINAMA: GÖÇMENLERE SUÇLU MUAMELESİ YAPILIYOR

Program kapsamında kaç sığınmacının bu işleme maruz kalacağı netleşmezken ilk etapta sınır dışı edilmekle karşı karşıya olan yetişkin sığınmacıların sürece dahil edileceği belirtiliyor. Başlangıç aşamasında bazı hamile kadın ve çocukların pilot programdan muaf tutulması söz konusu.

Mülteci örgütleri ve insan hakları avukatları yeni izleme tedbirlerini kınayarak, güvenli bir sığınak arayan insanlara "suçlu muamelesi" yapıldığını belirtti. Ayrıca izleme ve kuralların, halihazırda ihlallere maruz kalan insanlar üzerinde potansiyel olarak yıkıcı etkileri olabileceği konusunda uyarıda bulundular.

Mülteci ve sığınmacılarla çalışan İngiltere merkezli Göçmenler Konseyi'nin yöneticisi Enver Solomon, "Bu hükümetin savaştan, kan dökülmesinden ve zulümden kaçan erkek, kadın ve çocuklara suçlu muamelesi yapmaya niyetli olması dehşet verici" dedi.