birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

SPOR 28.05.2020 11:07

“İngiltere, İtalya ve Fransa ligleri Antalya’da oynanacaktı, fırsat kaçtı”

Spor Turizm Birliği Başkanı Yaşacan’dan iddialı açıklama: “İtalya, İngiltere, Romanya ve Fransa olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi maçlarını Antalya'da oynamaya hazırdı. Ancak onlar 'Türkiye neden maçlarını Antalya'da oynamıyor? Sorun ne?' diyerek gelmekten vazgeçtiler”

“İngiltere, İtalya ve Fransa ligleri Antalya’da oynanacaktı, fırsat kaçtı”

Spor Turizm Birliği Başkanı Recep Şamil Yaşacan, Antalya'nın ve Türkiye'nin karantina liginin Antalya'da oynanmadığı için ‘çok büyük fırsat kaçırdığını’ savundu.

İHA’ya açıklamalarda bulunan Spor Turizm Birliği Başkanı Recep Şamil Yaşacan, koronavirüs nedeniyle uygulanan tedbirler sebebiyle futbol maçlarının oynanmadığını söyleyerek, “'Bu dönemde maçların karantina ligi altında Antalya'da oynanmasını istedik. Eğer maçlar Antalya'da oynansaydı tüm dünyanın gözü Antalya'da olacaktı ve Türkiye'nin ne kadar güvenli olacağını herkes görebilecekti. Ancak ne turizmci ne de Antalyalı bu fikre sahip çıkmadı'” ifadelerini kullandı.

Yaşacan, ''Antalya'da 200 civarında futbol sahası var. Belek bölgesi karantina ligi için uygundu. Tüm takımlar Belek'e gelseydi Belek futbolcular dışındaki kişilerden izole edilirdi. Futbolcular, yöneticiler ve eşleri de Belek'e gelip hem kalan 8 maç güven içinde oynanır hem de tatil yapılırdı. Kulüplerin giderleri de daha az olurdu'' şeklinde konuştu.

‘SAHİP ÇIKMADILAR’

Karantina liginin Antalya'da oynanmasının Antalya'ya hatta Türkiye'ye çok büyük katkılarının olacağını ileri süren Yaşacan, 'karantina altına alınan bölgede tüm maçların güven içinde oynanabileceğini’ iddia etti. Bu fikre turizmciler tarafından sahip çıkılmadığını söyleyen Yaşacan şöyle konuştu:

“Antalya'da havalar sıcak oynanmaz diyenler oldu. Ama sahaların çoğu gece ışıklandırılmalı. Maçlar gece seyircisiz oynanabilirdi. Eğer karantina ligi Antalya'da oynansaydı korona döneminde oteller çalışacaktı. Oteller çalıştığı için virüse karşı önlemlerini daha hızlı alacaktı. Futbolcuları bile ağırlayan oteller turistlere güven verecekti. Virüs sonrası turizme hazır olan tek ülke Türkiye olacaktı. Tüm dünyada ligler durduğu için Türkiye'de oynanacak maçlar tüm dünya televizyonlarında canlı yayınlanacaktı. Türkiye ve Antalya karantina liginin oynanmaması nedeniyle milyon dolarlarla yapılamayacak tanıtım fırsatını kaçırdı. Maalesef başta turizmciler olmak üzere Antalyalılar işin ciddiyetini kavrayamadı. Bu konuda lobi faaliyeti yapamadı. Süper ligin kalan 8 maçı Antalya'da tamamlanabilirdi. Halkın tek eğlencesi maçlar oynanır, yayıncı kuruluş para kazanır, kazandığı paradan kulüplerde payını alırdı.”

ingiltere-italya-ve-fransa-ligleri-antalya-da-oynanacakti-firsat-kacti-736776-1.
Spor Turizm Birliği Başkanı Recep Şamil Yaşacan

AVRUPA LİGLERİ ANTALYA’YA GELECEKMİŞ!

Türkiye liglerinin kalan maçlarının Antalya'da tamamlanması durumunda, aralarında İngiltere, İtalya ve Fransa gibi birçok Avrupa ülkesinin liglerinin Antalya'da kalan maçlarını tamamlamaya hazır olduğunu öne süren Recep şamil Yaşacan, şöyle devam etti:

“Gençlik ve Spor Bakanlığı yurtlarında başarılı bir karantina uygulaması yaptı. Aynı uygulamayı Antalya'da da başarılı bir şekilde yapabilirdi. Eğer Türkiye futbol Federasyonu Antalya'da karantina liginin oynanmasına onay verseydi başta İtalya, İngiltere, Romanya ve Fransa olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi maçlarını Antalya'da oynamaya hazırdı. Ancak onlar 'Türkiye neden maçlarını Antalya'da oynamıyor? Sorun ne?' diyerek gelmekten vazgeçtiler. Maçlar Mayıs ayında başlayabilirdi. Almanya'da maçlar başladı. Şu anda bütün dünya onların maçlarını izliyor. Çünkü izlenecek başka lig yok. Eğer Antalya'da karantina ligi oynansaydı tüm dünyanın gözü her gece Antalya'da olacaktı. Böyle bir tanıtım fırsatı yüzyılda bir gelir ama faydalanamadık. Bu konuda turizm temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları lobi yapamadı ve kaybeden Antalya oldu.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol