birgün

17° AÇIK

İngiltere koronavirüs için hangi stratejiyi uyguladı, ne tür önlemler aldı?

Yoğun bakıma alınan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, salgınla mücadele kapsamında yaptıkları ve söyledikleriyle dikkat çekti. İlk etapta 'sürü bağışıklığı' stratejisini izleyen İngiltere, tepkilerin ardından geri adım attı. İşte adım adım İngiltere'de koronavirüs ile ilgili yaşananlar...

DÜNYA 07.04.2020 13:39
İngiltere koronavirüs için hangi stratejiyi uyguladı, ne tür önlemler aldı?
Abone Ol google-news

İngiltere'de, yeni tip koronavirüs (Covid-19) kaptıktan 10 gün sonra durumu kötüleşerek yoğun bakıma alınan Başbakan Boris Johnson, salgınla mücadele kapsamında yaptıkları ve söyledikleriyle dikkat çekti.

İlk etapta "toplumsal ya da sürü bağışıklığı kazanılması amacıyla virüsün kontrollü yayılması" stratejisi izleyen Başbakan Johnson, ölü sayısının yaklaşık 300 bin olabileceğine yönelik raporlar ve eleştirilerin ardından geri adım attı.

Salgınla mücadelede bazı kesimlerce geç kalmakla suçlanan Johnson'ın kendisi de virüs kaparak yoğun bakıma alındı.

AA'nın derlediği habere göre, Başbakan Johnson'ı yeni tip koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma götüren süreç şöyle:

KORONAVİRÜS HASTALARIYLA EL SIKIŞTI

28 Şubat'ta Başbakan Johnson, bir hastaneyi ziyaret ederek Covid-19 hastalarıyla fotoğraf çektirdi.

3 Mart'ta Johnson, yaptığı açıklamada, "Geçen gece birkaç koronavirüs hastasının olduğu bir hastanedeydim. Hastalarla el sıkıştım ve el sıkışmaya devam ediyorum" dedi.

"İŞLER ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK"

6 Mart'ta Johnson, ülkede koronavirüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleşmesinin ardından yaptığı açıklamada, işlerin eskisi gibi olacağını söyledi ve İngiltere halkına ellerini 20 saniye boyunca yıkama tavsiyesinde bulundu.

9 Mart'ta Johnson hamile nişanlısı Carrie Symonds ile Milletler Topluluğu Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Kraliçe 2. Elizabeth, Galler Prensi Charles ve Kraliyet ailesinin diğer üyeleriyle görüştü.

11 Mart'ta haftalık kabine toplantısına başkanlık eden Johnson, Parlamentoda Başbakan'a Sorular oturumuna katıldı ve Kraliçe ile haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirdi. Bu, Başbakan'ın Kraliçe ile son yüz yüze görüşmesi oldu.

ingiltere-koronavirus-icin-hangi-stratejiyi-uyguladi-ne-tur-onlemler-aldi-712451-1.

'SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI' STRATEJİSİNDEN VAZGEÇİLDİ

Virüsle mücadele için yatıştırma (mitigation) ya da baskılama (suppression) adı verilen metotlar sunulurken İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın uygulamaya çalıştığı yatıştırma politikası hastalığın yavaşlatılması ve sürü bağışıklığı kazandırılması amacını güdüyordu.

İngiltere Başbakanı Johnson’ın ülkede virüsle mücadele kapsamında ‘sürü bağışıklığı’ uygulama politikası Londra merkezli Imperial College’in hazırladığı bir raporla tersine döndü. Daha önce zayıf önlemlerle gençlere virüs bulaşmasına izin vererek, yaşlı ve daha önceden kronik hastalığı bulunan kişilerin zaman için bağışıklık kazanmasını hedefleyen İngiltere, bu stratejiden vazgeçti.

"BİRÇOK AİLE, SEVDİKLERİNİ ZAMANSIZ KAYBEDECEK"

12 Mart'ta Johnson, salgınla ilgili düzenlenen günlük basın toplantısında yaptığı konuşmada, ülkenin en kötü halk sağlığı krizlerinden birini yaşadığını belirterek, "Sizinle açık şekilde konuşmam gerekiyor. Daha birçok aile, sevdiklerini zamansız kaybedecek" dedi.

16 Mart'ta Başbakan Johnson, basın toplantısında, halkı, başkalarıyla teması ve tüm gereksiz seyahatleri durdurmaya çağırdı.

17 Mart'ta Johnson, sabah saatlerinde haftalık kabine toplantısına başkanlık etti. Başbakan akşam saatlerinde ise yardımcısı Rishi Sunak ile koronavirüsten etkilenen işletmeler için 330 milyar sterlin değerinde destek paketi açıkladı.

OKULLARIN KAPATILMASINA KARAR VERİLDİ

18 Mart'ta Johnson, İngiltere'deki tüm okulların 20 Mart Cuma gününden itibaren bir sonraki duyuruya kadar kapatılacağını ilan etti.

19 Mart'ta Başbakan, İngiltere'nin koronavirüs krizinde 12 hafta içinde gidişatı değiştirebileceğini söyledi.

20 Mart'ta Johnson, kafe, bar ve restoranlar ile tiyatro gibi mekanların koronavirüsle mücadele kapsamında kapatılması gerektiğini duyurdu.

22 Mart'ta Başbakan, halka, gerekmedikçe sokağa çıkmaması tavsiyesinde bulundu.

ingiltere-koronavirus-icin-hangi-stratejiyi-uyguladi-ne-tur-onlemler-aldi-712452-1.

KISMİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN ETTİ

23 Mart'ta Başbakan, uyarıların dinlenmemesi üzerinde kısmi sokağa çıkma yasağı ile market ve eczaneler harici tüm işletmelerin kapatılması kararı aldı.

26 Mart'ta Başbakan'da öksürük ve hafif ateş görüldü ve koronavirüs testi yapıldı. Başbakan, akşam saatlerinde yardımcısı Rishi Sunak'la ile sağlık çalışanlarının alkışlanması etkinliğine katıldı.

KORONAVİRÜS TESTİ POZİTİF ÇIKTI

27 Mart'ta Johnson, testinin pozitif çıktığını, kendini izole edeceğini ama görevinin başında olduğunu duyurdu.

29 Mart'ta Başbakan, ülkedeki tüm hanelere gönderdiği mektupta, salgında "işlerin iyiye gitmeden önce daha da kötüleşeceğini" belirtti.

31 Mart'ta Johnson, video konferans yöntemiyle ilk Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

2 Nisan akşamı, İngiliz Başbakan, kendini tecrit ettiği konutunun önünde sağlık çalışanlarını alkışladı. Başbakan'ın bitkin görüntüsü dikkati çekti.

3 Nisan'da Johnson,"Hala ateşim var ve bu nedenle hükümetin tavsiyesi uyarınca, bu belirti gidene kadar kendimi tecrit etmeyi sürdürmem gerekiyor" açıklamasını yaptı.

4 Nisan'da Başbakan'ın hamile nişanlısı Carrie Symonds, sosyal medya hesabından "Geçen haftayı koronavirüsün temel belirtileriyle yatakta geçirdim. Test edilmeme gerek yok, 7 gün dinlendikten sonra kendimi daha güçlü hissediyorum ve iyileşme sürecindeyim" paylaşımında bulundu.

YOĞUN BAKIMA ALINDI

5 Nisan'da Boris Johnson, koronavirüs testi pozitif çıktıktan 10 gün sonra hastaneye kaldırıldı. Başbakanlık, bunun tedbir amaçlı olduğunu duyurdu.

6 Nisan'da Johnson, durumunun kötüleşmesi üzerine yoğun bakıma alındı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol