birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 10.06.2020 10:33

İngiltere'nin çay devlerinden ırkçılara: Çayımızı içmeyin

İngiltere'nin çay devleri, ırkçılarla girdikleri tartışmada "çayımızı içmeyin" diyerek "Siyahların Hayatı Değerlidir" akımına desteklerini gösterdi

İngiltere'nin çay devlerinden ırkçılara: Çayımızı içmeyin

İngiltere'nin tanınmış çay markaları Yorkshire Tea and PG Tips, sağ görüşlü sosyal medya kullanıcılarının boykot tehditleri karşısında geri adım atmadı ve Siyahların Hayatı Değerlidir hareketine destek veren mesajlar paylaştı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre tartışma, sağ görüşlü bir YouTuber olan Laura Towler'ın Twitter üzerinden attığı mesajla başladı.

Kendisi de Yorkshire'lı olan Towler, bölgelerinde yer alan çay firması Yorkshire Tea'yi, harekete açık destek veren firmalar arasında olmadığı için öven bir paylaşım yaptı.

Bunun üzerine Yorkshire Tea kurumsal Twitter hesabından, Towler'a "Lütfen bizim çayımızı artık içmeyin" yanıtını verdi.

ingiltere-nin-cay-devlerinden-irkcilara-cayimizi-icmeyin-742177-1.

Şirket, henüz açıklama yapmamış olmalarının sebebini George Floyd'un ağabeyinin sözlerine atıfla, "Kendimizi eğitiyorduk" diyerek açıkladı.

RAKİP ŞİRKETTEN DESTEK

Benzer şekilde, Unilever firmasına ait PG Tips çay markası da boykot çağrılarının hedefi olan Yorkshire Tea'ye destek veren bir mesaj paylaştı.

Twitter paylaşımında, "Eğer ırkçılığa karşı olan çayları boykot etmeye başladıysanız iki yeni marka bulmanız gerekecek artık" denildi.

İngilizce dayanışma (solidarity) ve çay (tea) kelimelerinden türetilen #solidaritea etiketi de mesaja eklendi.

Bu etiket altına çok sayıda paylaşım yapılırken, İngiliz aktör David Harewood da "Sabah demi" mesajı ile Yorkshire Tea'ye destek verdi.

ingiltere-nin-cay-devlerinden-irkcilara-cayimizi-icmeyin-742178-1.

Atılan mesajlarda, Twinings ve Tetley gibi büyük çay firmalarından da destek istendi.

Bazı mesajlarda ise çay endüstrisinin, sömürge dönemiyle ve köle ticaretiyle olan tarihsel bağlantılarına atıf yapıldı.

Twitter tartışmasını başlatan mesajın sahibi Towler ise hesabının adını, "Yorkshire Tea tarafından reddedildi" olarak değiştirdi.

Çay firmalarını eleştiren çok sayıda mesaj da paylaşıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol