birgün

10° PARÇALI BULUTLU

İngiltere Polonya'ya hava savunma sistemi ve askeri personel gönderecek

İngiltere, Polonya'yı 'Rusya saldırılarına karşı koruma' gerekçesiyle ülkeye Sky Sabre hava savunma füze sistemi ve 100 askeri personel göndereceğini açıkladı.

AVRUPA 17.03.2022 17:37
İngiltere Polonya'ya hava savunma sistemi ve askeri personel gönderecek
Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 22. gününde devam ederken İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Polonya'nın başkenti Varşova'daki ziyaretinde yaptığı konuşmada, Ukraynalı sığınmacıların büyük bir çoğunluğunu kabul ettiği için Polonya'nın korunması gerektiğini söyledi. Bakan Wallace, İngiltere'nin Polonya hava sahasını 'Rusya'nın herhangi bir saldırısından korumak için' Polonya'ya Sky Sabre hava savunma füze sistemi ve 100 askeri personel gönderileceğini aktardı.

Bakan Wallace yaptığı açıklamada, "Polonya çok eski bir müttefiğimizdir. Polonya, bu savaşın ağır sonucunun büyük bir yükünü taşırken Rusya'dan gelen tehditlere karşı dik ve cesur duruyor. Bu yüzden İngiltere de Polonya'nın yanında duruyor” dedi.

Wallace, İngiltere'nin Polonya'ya sağlayacağı savunma yardımını, Rusya'nın Ukrayna'nın Polonya sınırına yakın olan Yavoriv kentindeki bir askeri üssü vurmasından hemen sonra açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Ofisi'nden yapılan açıklamada ise “Polonya hükümetinin talebi üzerine Polonya Silahlı Kuvvetlerini destekliyoruz. Avrupa sınırlarının iyi korunmasını sağlamak istiyoruz. Bu her zaman olduğu gibi Polonya'ya iki taraflı olarak sağladığımız savunma kabiliyetidir ve İngiltere'nin kontrolünde kalacaktır" ifadelerine yer verildi.

İHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun