birgün

28° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 16.07.2020 17:17

İngiltere, Rus hackerların koronavirüs aşısı formülünü çalmaya çalıştıklarını söyledi

İngiltere, Rus istihbaratına bağlı olduğunu söyledikleri bir hacker grubun koronavirüs aşısı geliştirmeye çalışan organizasyonlara siber saldırı gerçekleştirdiğini söyledi.

İngiltere, Rus hackerların koronavirüs aşısı formülünü çalmaya çalıştıklarını söyledi

İngiltere Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), Rus hackerların İngiltere, Kanada ve ABD’de koronavirüs aşısı ve tedavisi geliştirmeye çalışan organizasyonlara saldırdığını söyledi.

BBC’de yer alan habere göre NCSC, bu hackerların yüksek ihtimalle Rus istihbarat servisinin bir parçası olduğunu söyledi.

Yapılan açıklamada hangi organizasyonların hedef alındığı ya da herhangi bir bilginin çalınıp çalınmadığı konusunda bilgi verilmedi.

Yüzde 95’den büyük bir ihtimalle Rus istihbarat servisine bağlı olan ve ‘the Dukes’ veya ‘Cozy Bear’ olarak da bilinen APT29 tarafından yapıldığı belirtilen saldırılarda kullanıcıların bilgisayarlarına ve şifrelerine erişebilmek amaçlı bir çok kötü amaçlı yazılımın kullanıldığı belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, “Koronavirüs pandemisine karşı savaş verenleri Rus istihbarat servisinin hedef alması tamamen kabul edilemez bir durum. Diğerleri kişisel çıkarları için umursamaz şekilde davranırken, İngiltere ve müttefikleri küresel sağlığı korumak ve bir aşı bulabilmek için sıkı bir şekilde çalışıyor” açıklamasında bulundu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız