birgün

27° AÇIK

AVRUPA 18.07.2021 13:59

İngiltere tepkilerin ardından geri adım attı: Başbakan ve Maliye Bakanı karantinaya girecek

İngiltere’de Sağlık Bakanı Sajid Javid ile temaslı olan Başbakanı Boris Johnson ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, karantinaya girecek. Başbakanlık’tan daha önce yapılan açıklamada, Johnson ve Sunak'ın ‘karantinaya girmek zorunda kalmayacakları ve bir pilot programa katılacakları’ ifade edilmişti.

İngiltere tepkilerin ardından geri adım attı: Başbakan ve Maliye Bakanı karantinaya girecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Maliye Bakanı Rishi Sunak, yeni tip koronavirüstesti pozitif çıkan Sağlık Bakanı Sajid Javid’le temaslı oldukları gerekçesiyle karantinaya girecek.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamaya göre, dün Covid-19 testinin pozitif çıktığını belirten Sağlık Bakanı Javid'in bir gün önce görüştüğü Johnson ve Sunak, kendilerini evde tecrit edecek.

Boris Johnson, tecrit süresince bakanlarla uzaktan toplantılar yapmaya devam edecek.

Başbakanlık ofisinden yaklaşık 2,5 saat önce yapılan açıklamada, Johnson ve Sunak'ın, günlük olarak test edilecekleri ve bu nedenle karantinaya girmek zorunda kalmadan bir pilot programa katılacakları belirtilmişti.

Muhalefet partileri, "Onlar için bir kural ve geri kalanımız için başka bir kural" olduğu gerekçesiyle bu uygulamaya karşı çıkmıştı.

AA’nın aktardığına göre gelen tepkilerin ardından bu pilot uygulamadan vazgeçildi.

ÜLKEDE VAKALAR ARTIYOR

İngiltere'de dün 54 bin 674 Covid-19 vakasının tespit edilmiş, 41 kişi de hayatını kaybetmişti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede Covid-19 vakalarının oldukça hızlı yükseldiğine ve hastaneye başvurularda da artış olduğuna dikkati çekerek “Bu salgın bitmekten çok uzak ve 19 Temmuz'a kadar günde 50 bin vaka görebiliriz” ifadesini kullanmıştı.

İngiliz hükümetinin Sağlık Danışmanı Chris Whitty de Covid-19 nedeniyle hastaneye yatış sayılarının haftalar içinde ‘oldukça korkutucu’ seviyelere ulaşabileceği uyarısında bulunmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol