birgün

14° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 17.09.2021 10:08

"İngiltere, Türkiye'yi kırmızı listeden çıkaracak" iddiası

Times gazetesi, İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarıp ‘seyahat edilebilir ülkeler’ arasına alınacağını yazdı.

"İngiltere, Türkiye'yi kırmızı listeden çıkaracak" iddiası

Türkiye’nin İngiltere’nin kırmızı listesinden çıkarılıp çıkarılmayacağı merak konusu olurken, Times gazetesinde konuyla ilgili bir haber yer aldı.

Gazete, İngiltere'nin kırmızı listesinde olan Türkiye'nin, yapılacak yeni değerlendirmeyle ‘seyahat edilebilir ülkeler’ arasına alınacağını yazdı. Hükümet kaynaklarına dayandırılan haberde, İngiliz turistlerin Ekim ayının sonundaki 5 günlük okul tatili için artık Türkiye'yi de tercih edebileceği yazıldı.

Habere göre 62 ülkenin bulunduğu kırmızı listedeki ülkelerin yaklaşık yarısı seyahat edilebilir ülkeler arasında olacak.

Seyahat düzenlemesi ile ilgili son değerlendirmenin sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor.

TÜRKİYE 17 MAYIS’TAN BERİ KIRMIZI LİSTEDE

Türkiye, ülkelerin kırmızı, sarı ve yeşil şeklinde tanımlandığı 17 Mayıs'tan bu yana kırmızı listede yer alıyordu.

Guardian gazetesi de Covid-19 veri analisti Tim White'ın “Veriler Türkiye'nin kırmızı ülkeler listesinden çıkarılmasını destekliyor” görüşüne haberinde yer verdi.

Veri analistleri, bir önceki değerlendirmede de Türkiye'nin sınırdaki ülkelerden olduğunu ve sarı listeye alınabileceğini söylüyordu.

BBC Türkçe'ye açıklama yapan İngiltere hükümeti, son değerlendirmede Türkiye'nin kırmızı listede tutulmasını, “kaygı verici varyantlardan kaynaklanan risklerin hala yüksek olması” ile açıkladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol