birgün

15° AÇIK

İngiltere, ülkeye seyahatlerde test zorunluluğunu kaldırıyor

Koronavirüsün Omicron varyantının en çok yayıldığı ülkelerden biri olan İngiltere’de vaka günlük vaka sayısının rekor düzeydeki seyri devam ediyor. Başbakan Johnson, vaka artışını engellemede sınırlı bir etkiye sahip olduğunu söylediği seyahatlerdeki test zorunluluğunun 7 Ocak itibariyle kaldırılacağını açıkladı.

DÜNYA 06.01.2022 17:11
İngiltere, ülkeye seyahatlerde test zorunluluğunu kaldırıyor
Abone Ol google-news

İngiltere, ülkeye gelen yolcular için seyahat öncesindeki Covid-19 testi verme zorunluluğunu 7 Ocak itibariyle kaldıracak.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dün Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada, test zorunluluğunun kaldırılacağını belirterek, “Omicron artık o kadar yaygın ki bu önlemler vakalarda artışta sınırlı bir etkiye sahip. Önlemler seyahat sektörümüz üzerinde önemli maliyete yol açmaya devam ediyor” İfadelerini kullanmıştı.

Johnson ayrıca, yolcuların geldikten 2 gün sonra yaptırdıkları test sonucu belli olana kadar kendilerini izole etme zorunluluğunun da kaldırılacağını bildirmişti.

İngiltere'de koronovirüs pandemisinden olumsuz etkilenen seyahat firmaları, yolculara yönelik tüm Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılması çağrısında bulunmuştu. Geçen hafta İngiltere'deki 25 kişiden birinin koronavirüse sahip olduğunu gösteren verilerin ardından, havayolu şirketlerinin yetkilileri, yolculara uygulanan test zorunluluğunun gerçek bir etkisi olmadığını söylemişti. Bunun üzerine hükümet, "tüm önlemlerin incelendiğini" açıklamıştı.

İngiltere'de şu anda hükümetin B Planı önlemlerinde toplu taşıma ve mağaza gibi kapalı alanlarda maske takılması, mümkünse evden çalışılması ve bazı mekanlara girmek için aşı pasaportu kullanılması gibi kurallar bulunuyor.

Başbakan Johnson, 26 Ocak'ta bu kararı gözden geçireceklerini açıkladı. Bir karantinanın bedeli olacağını da vurgulayan Johnson, "Kapanmalar, fiziksel ve zihinsel sağlığımıza, işimize, gelir kaynaklarımıza ve hepsinden kötüsü çocuklarımızın yaşamları üzerine bir yük getiriyor" dedi.

İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, ülkede günlük vaka sayıları, Aralık ayı ortasından beri, salgının başından bu yana en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Ülkede önceki gün 218 bin 724 Covid-19 vakasının tespit edilmesiyle "salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı" kayda geçmişti. Dün ise 194 bin 747 vaka kayda geçmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol