birgün

3° AZ BULUTLU

GÜNCEL 17.04.2021 13:57

İnkar, yoksulluğu örtmüyor: Şimdi de İstanbul'da yaşlı bir yurttaş çöpte yemek ararken görüntülendi

65 yaş üstününü pandemi gerekçesiyle sokağa çıkmasını yasaklayan iktidar, yurttaşın yoksulluğunu ise görmüyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı saatlerde Maltepe Zümrütevler'de yaşlı bir yurttaşın çöpten yemek bulmaya çalıştığı görüldü.

İnkar, yoksulluğu örtmüyor: Şimdi de İstanbul'da yaşlı bir yurttaş çöpte yemek ararken görüntülendi

Merve ATICI

Her geçen gün artan işsizlik ve yoksulluk ülkenin en temel sorunu olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Ekonomik eşitsizliğin her geçen gün daha da gözle görülür hale geldiği Türkiye'de, bugün yaşlı bir yurttaşın İstanbul Zümrütevler'de çöpten yemek bulmaya çalıştığı görüldü.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son Kabine Toplantısı'nın ardından yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında 'kısmi kapanma' kararı alındığını duyurdu.

Bu kapsamda 65 yaş üstü için uygulanan sokağa çıkma yasağı kararı da geri dönmüş oldu. Kararla birlikte 65 yaş üstü yurttaşlar, sadece hafta içi 10.00 ila 14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.Ayrıca 65 yaş üstü yurttaşların hafta içi veya hafta sonu ayrımı olmaksınız şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanmalarına da izin verilmeyecek.

TÜİK verilerine göre, 65 yaşın üzerinde 80 bini sigortasız 119 bin emekçinin bulunduğu Türkiye'de alınan bu karar tartışmalara neden olurken bakıma muhtaç ve çalışamayan yurttaşlar da kaderine terk edilmiş durumda.

İKTİDAR YOKSULLUĞU GÖRMEK İSTEMİYOR

Öte yandan yurttaşların, pazar tezgâhlarından, çöplerden çürük meyve ve sebzeleri toplaması Türkiye'de ne yazık ki nadir rastlanan görüntüler değil. Kısa süre önce Edirne Çarşamba Pazarı’nda tezgâhlardan artık toplayan yurttaşlar, işsizlikten, açlıktan, yoksulluktan dem vurmuştu.

İktidar 65 yaş üstünün 'sağlığı' için aldığı kararı savunurken yurttaşın ekonomik sorunlarını ise görmemeye devam ediyor. Bugün İstanbul Zümrütevler'de sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatlerde yaşlı bir yurttaşın çöpten yemek bulmaya çalıştığı anlar cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.