birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 21.06.2020 13:55

İnşaat mühendislerinden imza kampanyası: Baraj 50 bin olsun, kontenjanlar düşürülsün

İnşaat mühendislerinden imza kampanyası: Baraj 50 bin olsun, kontenjanlar düşürülsün

İnşaat Mühendisleri Odası'na bağlı şubeler, İnşaat Mühendisliği bölümlerinde eğitim alınabilmesi için asgari başarı sırasının 50 bin olarak değiştirilmesi ve kontenjanların azaltılması için imza kampanyası başlattı.

Yapılan açıklamada, "İnşaat Mühendisliği eğitiminde yaşanan sorunlara dair Odamızın ve Şubelerimizin bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu eğitim sempozyumlarının, çalıştayların sonuç raporları, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan'ları ile yapılan değerlendirmeler ilgili kurumlarca dikkate alınmamış, gerçekleştirilen görüşmelerde istenilen sonuç alınamamıştır" denildi.

Açıklama şöyle devam etti: "ÖSYM tarafından oluşturulan 2020-YKS Sınav Kitapçığındaki Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik, Diş Hekimliği, Eczacılık Programlarına Başvurabilmek İçin En Düşük Başarı Sırası tablosunda (Tablo_1G) mesleğimiz olan İnşaat Mühendisliği programlarına yerleştirme işlemlerinde başarı sıralamasının en düşük 300.000 olarak belirlendiği görülmektedir."

Barajın 50 bin olması ve kontenjanların azaltılması talep edilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bu nedenle acilen yeni eğitim döneminde İnşaat Mühendisliği bölümlerinde eğitim alınabilmesi için asgari başarı sırasının 50.000 olarak değiştirilmesi ve yeterli akademisyen kadrosu ve imkânları olmayan bölümlerin kapatılması ve kontenjanların azaltılması amacıyla bir imza kampanyası başlatılmıştır. Üyelerimizi kampanyamıza katılmaya ve mücadelemize destek olmaya davet ediyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol