birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 22.05.2017 16:37

İnsan Hakları Anıtı'na abluka

Gülmen ve Özakça’nın gece yarısı operasyonu ile gözaltına alınması protestoları sırasında çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. İnsan Hakları Anıtıönünde eylem yapılmasını engellemeye çalışan polisler anıtı çelik bariyerlerle abluka altına aldı. CHP'li vekiller anıt önünde abluka içerisinde oturuyor

İnsan Hakları Anıtı'na abluka

BURCU CANSU

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın evine açlık grevinin 74’üncü gecesi “Gezi ve Tekel'e dönüşebilir” iddiasıyla polis baskını düzenlenmesi bütün gün protesto edildi. Yüksel Caddesi’ni resmen polis ablukası altına alan polisler giriş çıkışlara müdahale etti. 3 kişinin dahi yan yana gelmesine müdahale eden polis, caddede Gülmen ve Özakça için toplananlara defalarca saldırdı. Semih Özakça’nın eşi Esra Özakça ile annesi Sultan Özakça, Veli Saçılık, Acun Karadağ’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. İnsan hakları anıtı önünde eylem yapılmasını engellemeye çalışan polisin “çözümü”İnsan Hakları Anıtı’nın etrafını çelik bariyelerle çevirmek oldu. Bu durum özellikle sosyal medyada İnsan Hakları Anıtı insanlara kapatıldı denilerek çok fazla tepki çekti.

insan-haklari-aniti-na-abluka-290607-1.

Gülmen ve Özakça hala gözaltında
İşlerine geri dönmek için 74 gündür açlık grevi yapan eğitim emekçileri Gülmen ve Özakça'nın evine özel harekat polisleri tarafından baskın düzenlendi. Gülmen ve Özakça ev baskını ile gözaltına alındı. Gülmen ve Özakça'nın gözaltına alınmasına engel olmak isteyen Esra Özakça, Avukat Ebru Timtik ve Avukat Ayşegül Çağatay da gözaltına alındı. Gülmen ve Semih Özakça dışındaki bütün gözaltılar bırakıldı.

Eylem saati öncesi gözaltı
Gülmen ve Özakça’nın hala gözaltında tutuluyor olması bütün gün protesto edildi. İlk gözaltılar sabah saatlerinde geldi. Alana gelen polisler saat 13.30 için yapılan eylem çağrısı öncesi alanı polis ablukası altına aldı. Gülmen ve Özakça’ya ziyaretçileri tarafından getirilen çiçekler siyah çöp poşetine atıldı. Alandaki banklar götürüldü. Tepki gösterenler darp edilerek gözaltına alındı.

insan-haklari-aniti-na-abluka-290633-1.

Esra ve Sultan Özakça süresiz açlık grevinde
Saat 13.30’da CHP ve HDP Milletvekillerinin de aralarında bulunduğu kalabalık kitle polisin bütün engellemelerine karşın Yüksel Caddesi’nde buluştu. Polis ile vekillerin yaptığı uzun görüşmelerin ardından alanda basın açıklaması yapılmasına izin verildi.
insan-haklari-aniti-na-abluka-290608-1.
Alanda yapılan açıklamada konuşan Semih Özakça’nın eşi ve alanda direnişçi olan Esra Özakça, Semih’in annesi Sultan Özakça ile süresiz açlık grevine başladıklarını belirtti. Gülmen ve Özakça’nın sağlıklarından endişe ettiklerinin altını çizen Esra Özakça, gözaltılar sürdüğü müddetçe açlık grevi yapanların sayısının artacağını kaydetti.

Alanda konuşan anne Özakça da, oğlunun ve Nuriye’nin işkence ile gözaltına alındıklarını söyledi. Anne Özakça, gözaltılar serbest bırakılana kadar süresiz açlık grevi yapacaklarını söyledi.

İşkence ile gözaltı
Yapılan basın açıklamalarının ardından 195 gündür alanda oturan Esra Özakça, Sultan Özakça, Veli Saçılık, Acun Karadağ ve Mehmet Dersulu alanı terk etmeyeceğini söyledi. CHP’li vekillerin ısrarlarına ve oturma eylemine müdahale edilmemesi için Vali de dahil pek çok telefon görüşmesi yapmasına karşın polisler çok sert saldırdı. Veli Saçılık’ın üstü soyulurken, polisler tarafından defalarca darp edildi. Saçılık’ın annesinin “yapmayın “feryatlarına rağmen, Veli Saçılık yerde defalarca tekmelendi. Oğlunun gözaltına alınmasına tepki gösteren anne de darp edilerek gözaltına alındı. Daha sonra yaşı gerekçesi ile bırakıldı.
Polis aracında Esra Özakça’nın astım krizi geçirdiği belirtilerek, polisten yardım talep edilirken, polis araca biber gazı sıktı.

insan-haklari-aniti-na-abluka-290634-1.

Vekiller çelik bariyelerin içinde
Gözaltıların ardından CHP’li Veli Ağbaba, Mustafa Balbay ve Ali haydar Hakverdi anıtın önünde oturma eylemine başladı. Vekillerden alanı terk etmeleri istenilse de vekiller anıtı terk etmeyeceğini söyledi. Eylem yapılmasını engellemeye çalışan polisin “çözümü” anıtı anıtı çelik bariyerler ile çevirmek oldu.

insan-haklari-aniti-na-abluka-290635-1.

insan-haklari-aniti-na-abluka-290660-1.

ANITA ÇIKAN SOKAKLAR ABLUKA ALTINDA

İnsanlık anıtına çıkan sokaklar polis ablukası altına alınmış durumda yaya giriş çıkışına dahi izin yok. Polis insanlık anıtı önüne geçere açıklama yapmak isteyen kitleye biber gazi ile saldırdı. Kızılay Yüksel Caddesi üzerinde Mülkiyeliler Birliği de dahil olmak üzere pek çok mekan polisler tarafından boşaltıldı.

Yüksel caddesinde polis saldırısı sürüyor. Polisler ve vekiller arasında arbede yaşandı danışmanlardan gözaltına alınanlar oldu.

insan-haklari-aniti-na-abluka-290665-1.

insan-haklari-aniti-na-abluka-290661-1.insan-haklari-aniti-na-abluka-290662-1.insan-haklari-aniti-na-abluka-290663-1.insan-haklari-aniti-na-abluka-290664-1.

insan-haklari-aniti-na-abluka-290666-1.insan-haklari-aniti-na-abluka-290667-1.insan-haklari-aniti-na-abluka-290668-1.insan-haklari-aniti-na-abluka-290669-1.insan-haklari-aniti-na-abluka-290670-1.insan-haklari-aniti-na-abluka-290671-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol