birgün

13° AÇIK

İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye raporu: İşkenceye dair iddialar aciliyetle soruşturulsun

İnsan Hakları İzleme Örgütü 43 sayfalık raporunda Türkiye’deki işkence ve kötü muamele uygulamalarına dikkat çekti. Örgüt “gözaltındaki işkencelerle” ilgili hükümete çağrıda bulndu

GÜNCEL 13.10.2017 09:07
İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye raporu: İşkenceye dair iddialar aciliyetle soruşturulsun
Abone Ol google-news

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Türkiye’de terörizm ve darbe girişimiyle bağlantılı olmakla suçlanan kişilere polis gözetimi altında işkence yapıldığına dair bir rapor yayımladı. “Gözaltında: Türkiye’de Polis İşkencesi ve İnsan Kaçırma” başlıklı 43 sayfalık raporda, şahısların ağır şekilde darp ve tehdit edildiğine, çırılçıplak soyulduğuna ve bazı vakalarda cinsel tacizle tehdit edildiğine veye cinsel tacize uğradığına ilişkin iddialar yer alıyor. Raporda 11 farklı gözaltı vakasında ağır insan hakları ihlalleri olduğuna dair deliller sunuluyor.

Kötü muamele vakaları artıyor
Söz konusu olayların, biri hariç hepsinin son yedi ay içinde vuku bulduğu kaydediliyor. On olayda toplam 22 kişinin işkenceye ya da kötü muameleye maruz kaldığı ifade ediliyor. 11’inci vakada ise çok sayıda köylünün şiddete maruz kaldığı, bu köylülerden 38’inin işkence gördüklerine dair resmi şikayette bulundukları belirtiliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ayrıca Ankara ve İzmir’de Mart-Haziran 2017 arasında meydana gelen “zorla kaybolma vakası olması muhtemel beş insan kaçırma vakasını da” raporda belgeledi. “Zorla kaybolma”, “bir şahsın gözaltına alındığı, ancak yetkililerin sonradan bunu inkâr ettiği veya şahsın nerede olduğuna ilişkin bilgi vermeyi reddettiği” durumları ifade ediyor.
İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Willamson, “Polis gözetimi altında işkence vakalarının Türkiye’ye geri dönmüş olduğuna ilişkin deliller arttıkça, hükümetin acilen bu iddiaları soruşturması ve bunu durdurması gerekli” dedi. Williamson, “Türkiye’nin zorla kaybolmaların yaygın olarak uygulandığı karanlık geçmişi düşünüldüğünde, yetkililerin halen kayıp olan şahısların bulunmasını ve devlet görevlilerinin gözetimi altında olan herkesin düzenli olarak avukata erişebilmesini ve ailelerinin yakınlarının nerede olduğunu öğrenmesini sağlaması şart” diye konuştu.

Avukatlara ve ailelere bilgi verilsin
İnsan Hakları İzleme Örgütü, raporunu avukatlar ve mağdur yakınlarıyla yaptığı görüşmeler ile mahkeme kayıtlarına dayandırdı. Örgüte bilgi veren avukatlar ayrıca meslektaşlarının mesleki görevlerini ifade ederken de çok sayıda engel ve riskle karşılaştıklarını tespit etti. Avukatların polis görevlilerinin olmadığı bir ortamda müvekkilleriyle görüşmesinin engellendiği, kendilerinin de önemli baskılara maruz kaldığı, Türkiye Barolar Birliği ve il barolarının, işkence ve kötü muameleyi belgeleme çabalarını desteklemekte yetersiz kaldığı belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol