birgün

14° AZ BULUTLU

GÜNCEL 08.04.2020 22:57

İnsan Hakları Okulu'ndan "Karantinada İnsan Hakları"

İnsan Hakları Okulu'ndan "Karantinada İnsan Hakları"

İnsan hakları çalışmalarını hem teorik hem de pratik bağlamda geliştirmeyi hedefleyen İnsan Hakları Okulu (İHO), youtube kanalı üzerinden bir dizi başlattı.

Koronavirüs salgını döneminde yaşanan hak ihlallerinin her pazartesi masaya yatırılacağı dizide; cezaevleri, ev içi şiddet gibi acil insan hakları sorunları konuşulacak.

Bianet'in haberine göre; "Karantinada İnsan Hakları"nın ilk bölümünde TBMM'de tartışılmakta olan kanun teklifi bağlamında cezaevlerinde yaşanan ve yaşanacak olan ağır insan hakları ihlallerinin aldığı boyutu ve bu ihlallerin önlenmesi için getirilecek önerileri Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Müdürü Kerem Altıparmak ve TİHV Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile konuşuldu.

İnsan Hakları Okulu hakkında

Kurumlarından ihraç edilen ve çoğunluğunu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ile İletişim Fakültesi'nden ihraç öğretim elemanlarının oluşturduğu bir ekip tarafından iki yıl önce hayata geçirildi. İnsan Hakları için Avrupa Aracı (DİHAA) tarafından desteklenen bir online uzaktan eğitim atölyesi programı.

Okulun eğitimci kadrosunun önemli bir kısmı ihraçlar öncesinde AÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan Hakları Anabilim Dalı'nın öğretim kadrosunu oluşturuyordu. İhraçlarla birlikte bu birim de fiilen sona ermişti.

Akademisyenler o dönem "Bize her yer üniversite" demiş ve bu sözün hakkını vermek üzere dayanışma akademileri, sokak akademileri ya da çeşitli uluslararası kuruluşların fon desteği ile başlatılan projelerde eğitim ve araştırma çalışmalarına devam etmişti.

Bu çalışmalar görevlerinden ihraç edilen akademisyenlerin ardı ardına beraat ettiği Eylül ayı ile birlikte yeniden başladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız