birgün

29° AÇIK

YAŞAM 10.09.2015 12:06

İnsanın atası olan yeni bir tür bulundu

İnsanın atası olan yeni bir tür bulundu

Güney Amerika'da yapılan kazılarda insanın atası olan yeni bir tür bulundu. Bulunan yeni tür 'Homo naledi' olarak adlandırıldı.

Mağarada bulunan kalıntılarda 15 farklı kişiden 1500 iskelet parçası bulundu. Kalıntılarda bulunan 15 kişinin içinde küçük çocuklar, yetişkin ve yaşlı bireyler olduğu bildirildi.

Bacaklarının ve ayaklarının uzun mesafe yürüyüşü için kullanıldığının açık olduğunu söyleyen araştırmacılar, fosil bulduklarını zannederken iskelet kalıntılarıyla karşılaştıklarını söyledi.

Türün yaşı henüz tespit edilemezken, en az on binlerce yıl öncesinden kalma olduğu düşünülüyor. Bazı bilim insanları ise türün Homo erectus'un bir kolu olabileceğini ve kemiklerin 2 milyon yıllık olduğunu iddia etti.Ancak türün kimi özelliklerinin insansı olması sebebiyle keşfi yapanlar böyle düşünmediklerini bildirdi.

insanin-atasi-olan-yeni-bir-tur-bulundu-70100-1.

Türe dair yapılan rekonstrüksüyon

Türe dair yapılan incelemeler, insansı özelliklerine rağmen beyninin küçük olduğunu gösteriyor. Türün modern insanların kimi özellikleriyle ilkel maymun özelliklerini bir arada bulundurduğu söyleniyor.

2013 yılında Maropeng'de başlayan kazı çalışmaları gerçekleşen keşifle birlikte bilim dünyasını heyecanlandırdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol