Şikayetlerin yüzde 224 oranında arttığı belirtilen Instagram'da, en fazla şikayet edilen konuların başında kullanıcıların hesaplarının çalınması ve çalınan hesabın platform tarafından kapatılmaması geliyor.

Instagram'da en fazla nelerden şikayet ediliyor?

Sosyal medya platformu Instagram ile ilgili verilerini paylaşan Şikayetvar, 2021’in ilk 11 ayında en çok sorun yaşanan konuları derledi. Instagram ile ilgili Şikayetvar’a ulaşan sorunların başında kullanıcıların hesaplarının çalınması ve çalınan hesabın platform tarafından kapatılmaması oldu. Şikayetlerin yüzde 224 oranında arttığı belirtildi.

DHA'nın We Are Social ve Hootsuite’in birlikte yayımladığı 2021 raporundan aktardığı habere göre, dünya nüfusunun yüzde 59’u internet kullanıcısı ve bu kullanıcıların (4,20 milyar kişi) yüzde 53’ü düzenli olarak sosyal medya kullanıyor. Aynı raporun sonuçlarına göre Facebook ve YouTube’un ardından en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başındaysa Instagram geliyor. Dünyanın en çok kullandığı Instagram’da şu sıralar güvenlik sorunları Türkiye’de en çok tartışılan konuların başında geliyor. Şikayetvar verilerine göre, dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’da son 11 ayda şikayetler yüzde 224 arttı. Şikayetlerin ana konusu çalınan hesaplar ve Instagram tarafında ulaşılamayan müşteri temsilcileri oldu.

2021’DE INSTAGRAM 1.5 MİLYON KEZ ARATILDI

2020’de platform üzerinden Instagram ile ilgili toplam 536 bin 136 arama gerçekleştirilirken 2021’de bu sayı 1 milyon 527 bin 4’e yükseldi. Böylece yıllık trafik artış oranı yüzde 185 artış gösterdi. Mayıs ayı, ziyaretlerin zirve yaptığı ay oldu. Bu ayda ziyaretler yüzde 270 arttı.

ŞİKAYETLER YÜZDE 224 ARTTI

Şikayetvar verilerine göre, geçen yılın ilk 11 ayıyla kıyaslandığında 2021’in aynı dönemine göre Instagram şikayetleri yüzde 224 arttı. 3 bin 547 olan şikayet sayısı 9 bin 249’a yükseldi. 2021’de şikayet artışının en yoğun yaşandığı aysa mayıs oldu. Bir önceki yılın mayıs ayıyla 2021’in mayıs ayı karşılaştırıldığında şikayetlerin yüzde 262 arttığı gözlemlendi. Bir önceki yılın aynı dönemiyle son 3 aylık şikayet artışları incelendiğindeyse şikayetler yüzde 101 arttı.

Açıklanan verilere göre Instagram’da en çok şikayet edilen konular şöyle sıralandı:

“>> Hesabın çalınması ve çalınan hesabın kapatılmaması.

>> Hesaba giriş yapamama.

>> Bazı özelliklerin kullanılamaması (Reels, müzik ekleme v.s).

>> Hesabın bazı uygulamalara kısıtlanması (canlı yayın, takip engeli v.s)

>> Hesabın haksız ve nedensiz kapatılması.

>> Süresi dolduğu halde engelin/kısıtlamanın kalkmaması.

>> Kişi adına bilgi olmadan sahte/fake hesap açılması.

>> Çok sık “akış yenilenemedi” hatası almak.

>> Hesabın eski sürümde kalıp güncelleme gelmemesi.”