birgün

24° AÇIK

DÜNYA 09.03.2021 16:42

'Instagram, kullanıcılarını Covid-19’la ilgili yanlış bilgiye yönlendiriyor' raporu tartışma yarattı

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi'nin (CCDH) Instagram hakkında yayımladığı rapor tartışma yarattı. Rapora göre Instagram, kullanıcılarını Covid-19 salgınıyla ilgili yanlış bilgiye yönlendiriyor. Instagram'ın sahibi Facebook ise rapora ilişkin, "Pandeminin başlangıcından bu yana Facebook ve Instagram'dan kaldırdığımız aşılar ve Covid-19 hakkındaki 12 milyon zararlı yanlış bilgiyle karşılaştırıldığında, sadece 104 gönderi örneklem boyutunu yansıtıyor" açıklamasını yaptı.

'Instagram, kullanıcılarını Covid-19’la ilgili yanlış bilgiye yönlendiriyor' raporu tartışma yarattı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi (CCDH), 9 Mart günü sosyal medyada yayılan bilgi kirliliğiyle ilgili bir rapor yayımladı.

CCDH’nin raporuna göre, Instagram, aşı karşıtlığı ve benzeri içerikleri takip eden hesaplara sosyal medyada yayılan salgınla ilgili yanlış bilgileri sistematik bir biçimde yönlendiriyor.

Örneğin aşı karşıtı bağlantıları olan 10 hesabı takip eden kullanıcılar, komplo teorilerini destekleyen yanlış bilgileri içeren gönderilere yönlendiriliyor. Kullanıcıların yönlendirildiği çok sayıda gönderi ‘salgın olmadığını’ iddia ederek kullanıcıları test yaptırmamaya ve maske takmayı bırakmaya davet ediyor.

"INSTAGRAM'IN ALGORİTMASI KÂR ADINA YARATILDI"

CCDH'nin CEO'su Imran Ahmed merkezin raporuyla ilgili, "Instagram, dünyayı kasıp kavuran salgınla ilgili kullanıcıları Covid ve aşılar hakkındaki komplo teorilerini ve yalanlarını görmeye teşvik eden yeni bir algoritma başlattı. Bu özellik, kâr adına yaratıldı, insanlara daha fazla reklam sunulabilmesi için gezinmeye devam etmesini sağlıyor” dedi.

Ahmed, "Kullanıcıları yanlış içeriğe yönlendiren Instagram, tarafsız bir platform değil, okuyucuların ne göreceğine ilişkin seçimler yapan bir yayıncının eylemidir. Bunun sosyal medya şirketleri için ciddi yasal ve düzenleyici sonuçları vardır, bireylere ve topluma zarar verme sorumluluğunu da üstlenir" diye konuştu.

"YANLIŞ BİLGİNİN YAYILMASINI AZALTMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Instagram’ın sahibi Facebook, merkezin yayımladığı raporla ilgili bir açıklama yaparak, “Yanlış bilginin yayılmasını azaltmaya çalışıyoruz ancak bu araştırma beş ay eski. Aynı zamanda, pandeminin başlangıcından bu yana Facebook ve Instagram'dan kaldırdığımız aşılar ve Covid-19 hakkındaki 12 milyon zararlı yanlış bilgiyle karşılaştırıldığında, sadece 104 gönderi örneklem boyutunu yansıtıyor. İnsanları güvenilir bilgilere ulaştırmaya odaklandık, bu yüzden şimdiye kadar Covid-19 ve aşılarla ilgili 10 milyondan fazla aramayı NHS ve hükümet web siteleri gibi yetkili sağlık kaynaklarına yönlendirdik. Instagram, arama butonlarıyla ilgili çalışmalarımız hâlâ devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol