birgün

25° AÇIK

GÜNCEL 05.06.2018 12:44

İnteraktif haritayla: İşte satılan şeker fabrikaları

İnteraktif haritayla: İşte satılan şeker fabrikaları

ANIL KARACA | anilkaraca@birgun.net | @anilkaraca17

AKP iktidarı, nişasta bazlı şekerin (NBŞ) önünü açmak için 14 şeker fabrikasını ihaleyle satışa çıkardı. Bugüne kadar 14 şeker fabrikası için ihale gerçekleştirildi. Kastamonu Şeker Fabrikası ihalesi, teklif veren şirketlerin ihaleden çekilmesi üzerine iptal edildi. Bunlardan 6'sının satışı ÖYK tarafından onaylandı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının (ÖİB) Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait 14 fabrikanın satış yöntemiyle ayrı ayrı özelleştirilmesine ilişkin ilanı, Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

6 SATIŞ ONAYLANDI

Özelleştirme Yüksek Kurulunca (ÖYK), Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait Elbistan, Alpullu, Burdur, Muş, Erzincan ve Erzurum şeker fabrikalarının satışı onaylandı ve ÖYK'nin konuya ilişkin kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Toplam 24 şeker fabrikasından 14’ünün satışına dönük kararın ardından 10 şeker fabrikası da sıranın kendisine gelmesini bekliyor. Cumhuriyet döneminin en büyük kazanımlarından biri olarak gösterilen ve sağlıklı şeker tüketimini sağlayan, özelleştirme kapsamına alınmayı bekleyen fabrikalar arasında Ankara Şeker Fabrikası, Eskişehir Şeker Fabrikası, Kars’ın tek fabrikası olan Kars Şeker Fabrikası da yer alıyor.

Satılan 13 şeker fabrikasının nerede olduğunu, kimlerin satın aldığını ve yapılan eylemlerden notları interaktif haritada derledik.

(Haritayı daha büyük hâlde görüntülemek için buraya tıklayın. Haritada ilerlemek ve bilgi notlarını okumak için alttaki ok sembollerini ve üstteki "I" sembolünü tıklayın)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol