birgün

21° KAPALI

GÜNCEL 19.03.2021 12:32

İnternetten alışverişte esaslar belirlendi: Gönderi teslimatında yeni dönem

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından alınan yeni karara göre, kargo ve posta gönderilerinin teslimatı için esnaf, işyerleri, site yönetimleri, alışveriş merkezi ve plaza yönetimleri ile sözleşme yapılabilecek. Belirli bölgelere yerleştirilecek kilitli teslimat dolaplarıyla da kargo iletilebilecek.

İnternetten alışverişte esaslar belirlendi: Gönderi teslimatında yeni dönem

Bazı kargo şirketlerinin kargo teslimi için esnafla işbirliğine gitmesinin ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet alışverişlerinde teslimat noktası, kilitli teslimat dolabı ve esnaftan kargo teslimiyle ilgili esasları belirledi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) yeni kararı doğrultusunda, kargo ve posta gönderilerinin teslimatı için esnaf, işyerleri, site yönetimleri, alışveriş merkezi (AVM) ve plaza yönetimleri ile sözleşme yapılabilecek.

İLAVE ÜCRET YANSITILMAYACAK

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul'un haberine göre, belirli bölgelere yerleştirilecek kilitli teslimat dolaplarıyla da kargo iletilebilecek, bu tip teslimatlarda tüketiciye ilave ücret yansıtılmayacak. BTK kararına göre, sadece e-ticaret gönderileri ile sınırlı olmak ve teslimata ilişkin tüm sorumluluk posta hizmet sağlayıcısına ait olmak üzere, teslimat noktaları üzerinden kargo alınabilecek.

Özellikle yeni tip koronavirüs (Covid-19) döneminde artan internet alışverişleri ve kargoda oluşan yoğunlukla birlikte bazı şirketler esnafla anlaşarak, kargoları alıcının yakınındaki bir dükkana gönderme uygulamasını başlatmıştı.

Kargo şirketlerinin uygulamasıyla, kargonun ulaşma süresini kısaltmak isteyenler, yakınlarındaki anlaşmalı esnafa gönderim tercihinde bulunabiliyor, kargosunun teslim noktasına ulaştığının bildirilmesi üzerine, girip kargosunu alabiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol