Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) Genel Sekreteri Jürgen Stock, geçen yıl Avrupa ülkelerinin teşkilatın veri tabanını 3,5 milyardan fazla kez arattığını söyledi.

Kaynak: AA
Interpol: Avrupa ülkeleri teşkilatın veri tabanlarını 3,5 milyardan fazla kez arattı

Stock ve Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, Kuzey Makedonya’nın güneybatısındaki Ohri şehrinde düzenlenen 50. Interpol Avrupa Bölgesel Konferansı’nın açılış töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Interpol’ün Genel Sekreteri Stock, Kuzey Makedonya’nın teşkilatın aktif bir üyesi olduğuna işaret ederek, "Bu hafta polis işbirliğinin 100. yılını kutlarken, delegeler Avrupa'da ve ötesinde organize suçlardan siber suçlara kadar kamu güvenliğine yönelik bir dizi karmaşık tehdidi tartışacaklar. Hiçbir ülke, hiçbir bölge bu karmaşık ve büyüyen sorunları tek başına çözemez. Bu nedenle Ohri'de buna benzer toplantılar çabalarımızı ve daha da önemlisi eylemlerimizi düzene sokmak için çok önemlidir" diye konuştu.

Interpol'e üye Avrupa ülkelerinin, teşkilatın veri tabanı ve diğer yeteneklerini kullanma ve bunlara katkı sağlama konusunda küresel lider olduğunu vurgulayan Stock, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa, Interpol organizasyonumuzdaki diğer tüm bölgelerden daha fazla kayıt giriyor, daha fazla arama yapıyor ve kritik olarak daha fazla isabet alıyor. Geçen yıl üye Avrupa ülkeleri veri tabanlarımızı 3,5 milyardan fazla kez aradı. Rakamlar ortada. Interpol'ün yetenekleri, ülkelerini güvende tutan Avrupa kolluk kuvvetlerinin temel bileşenidir. Bu rol büyüyor ve operasyonel sonuçları açıkça görüyoruz."