birgün

12° PARÇALI BULUTLU

İntihalden kovuldu, doktora aldı

GÜNCEL 02.08.2022 07:30
İntihalden kovuldu, doktora aldı
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Doktora tezinde intihal yaptığı için 2012 yılında üniversiteden atılan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Ahmet Yıldırım’a 2022 yılı şubat ayında ikinci kez doktora diploması verildi. Üniversitede uygun bir kadro açıldığı takdirde Yıldırım yeniden öğretim üyesi olabilecek.

Üniversitelerarası Kurul’a, Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi kadrosunda çalışan Ahmet Yıldırım’ın doçentlik dosyası inceleme aşamasındayken, doktora tezinin yüzde yüz intihal olduğunu iddia eden bir ihbar mektubu gönderildi. Ancak iki yıla yakın bir süre geçtiği halde üniversite yönetimi tarafından hiçbir işlem yapılmadığını fark eden Dr. Tansu Küçüköncü, bilgi edinmek üzere YÖK’e çok sayıda başvuruda bulundu. Bu başvurular üzerine Ege Üniversitesi Rektörlüğü Hukuk Müşavirliği, Küçüköncü’ye 10 Mart 2015 tarih ve 1325 sayılı yazı ile Yıldırım’ın tezinin iptal edilip edilmediğine ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Soruşturma Komisyonu raporunda sunulan tüm değerlendirmelere göre; Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yıldırım’ın doktora tezinin tamamının intihal olduğu kanısında oldukları, intihalde bulunan eser açısından ise kısmi intihalin söz konusu olduğu, Yönetmeliğin II/a-3. maddesine göre intihal fiilinin cezasının ‘Üniversite Öğretim Mesleğinden Çıkarma’ olduğu, somut olayın bu maddeyle tamamen örtüştüğü kanaatini taşıdıkları yönünde görüş bildirildiği" ifadelerine yer verildi.

Ahmet Yıldırım.Ahmet Yıldırım.

Açıklamanın devamında, "Disiplin Yönetmeliği’nin ‘İyi Halin Değerlendirilmesi’ başlıklı 16. maddesi gereği Yıldırım’ın ‘Görevinden Çekilmiş Sayma cezası’ ile tecziyesi hususu Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na gönderilmiştir" denildi.

Yardımcı doçentlik kadrosunu intihal nedeniyle kaybetmesine rağmen "görevinden çekilmiş" sayılan Yıldırım açtığı iptal davasıyla Ege Üniversitesi’ne geri döndü. Yıldırım’ın adı, Matematik Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi olarak yer alıyor. Yıldırım, geçtiğimiz şubat ayında da Prof. Dr. İsmet Karaca danışmanlığındaki, "Topolojik özellikler yardımıyla görüntü işleme problemlerinin çözümleri üzerine" başlıklı doktora tezi ile yeniden doktor unvanı aldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol