birgün

29° AZ BULUTLU

TEKNOLOJİ 18.09.2019 10:02

iOS 13 güncellemesini hangi modeller alacak?

iOS 13 güncellemesini hangi modeller alacak?

iOS 13 güncellemesi yarın yayınlanacak. Peki, iOS 13 güncellemesi hangi iPhone modellerine gelecek ve bizlere neler sunacak?

OTA üzerinden yayınlanacak olan bu güncelleme ile sisteme yepyeni özellikler eklenecek. Karanlıktema seçeneğini sisteme ekleyecek olan Apple, bu sürümü Türkiye saati ile 20:00‘da yayınlayacak.

Biz de sizler için iOS 13 güncellemesi hakkındaki tüm detayları, güncellemeyi alan modelleri ve güncellemeyi yüklemeden önce yapmanız gerekenleri bir araya getirdik.

Güncellemeyi yüklemeden önce ilk olarak iTunes ile iPhone’unuzun yedeğini şifreli olarak yedek almanızı tavsiye ediyoruz. iTunes üzerinden nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

iTunes ile yedek alma

 1. iTunes’u açıp iPhone’u PC’tye bağlayın.

 2. iPhone’unuzu bağladıktan sonra; iPhone’da Bu Bilgisayara Güvenilsin mi? uyarısı alacaksınız. Güven seçeneğine tıklayın ve varsa iPhone’un şifresini girin.
 3. iOS aygıtınızdaki veya Apple Watch’unuzdaki Sağlık ve Aktivite verilerini kaydetmek istiyorsanız yedeklemenizi şifrelemeniz gerekiyor. Bunun için; iPhone yedeklemesini şifrele kutusunu seçin ve kolay hatırlayabileceğiniz bir parola oluşturun. Sağlık ve Aktivite verilerinizi kaydetmeniz gerekmiyorsa şifrelenmemiş bir yedekleme oluşturabilirsiniz. Bunun için Şimdi Yedekle’yi tıklamanız yeterlidir.
 4. Bu işlemleri yaptıktan sonra iPhone’un yedeği otomatik olarak PC’ye kaydedilecek.

ios-13-guncellemesini-hangi-modeller-alacak-626081-1.

iOS 13 güncellemesi alan modeller!

 • iPhone 11

 • iPhone 11 Pro

 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch (7. nesil)

iOS 13 ile uzun zamandır beklenen karanlık tema seçeneği sistem geneline eklendi. Karanlık tema sayesinde iPhone X, iPhone Xs ve iPhone 11 modellerinde bataryadan tasarruf edilebilecek.

iOS’in klavyesinde artık diğer 3. parti uygulamalarda olduğu gibi kaydırarak yazı yazılabilecek. iOS 13 ile Face ID yüzde 30 daha hızlı çalışıyor, uygulamalar yüzde 60 daha küçük hale geliyor ve tüm uygulamalar iOS 12 sürümüne göre 2 kat daha hızlı açılıyor.

Apple Maps şimdilik Amerika Birleşik Devletleri’nde Google Maps’tan daha detaylı bir deneyim sunuyor. Apple Music uygulamasına gerçek zamanlı şarkı sözleri gösterme özelliği geliyor. Notlar, Mail, Anımsatıcılar ve Fotoğraflar uygulaması baştan aşağıya yenileniyor.

Fotoğraflar uygulamasında artık daha detaylı düzenleme yapabilecek ve anılarınızı daha detaylı bir şekilde görebileceksiniz.

ios-13-guncellemesini-hangi-modeller-alacak-626082-1.

iOS 13 ile Apple ile giriş yap seçeneği geliyor. Aynı Facebook ve Google hesabınız gibi uygulamalara Apple hesabınız ile giriş yapabileceksiniz. Ancak burada çok ince bir nokta var. Apple, diğer firmalar gibi email adresinizi direkt olarak sunmuyor. Rastgele bir email oluşturup uygulamalara güvenli bir şekilde kayıt yapabiliyorsunuz.

HomeKit artık daha güvenli hale geliyor. HomeKit uyumlu routerlar sayesinde evinizdeki tüm HomeKit cihazlarınızın güvenliğini sağlayabiliyorsunuz. Mimojilere artık, makyaj yapabiliyor ve aksesuar ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca mimojilerinizi iMessage ve diğer mesajlaşma uygulamalarında emoji gibi kullanabiliyorsunuz.

AirPods kulağınızdayken gelen mesajlar otomatik olarak okunabiliyor ve anında cevap verebiliyorsunuz. Ayrıca paylaşma özelliği ile dinlediğiniz müziği arkadaşınızın AirPods’una aktarabiliyorsunuz. Ancak mesaj okuma ve müzik paylaşma özellikleri 30 Eylül’de çıkacak olan iOS13.1 ile sunulacak.

ios-13-guncellemesini-hangi-modeller-alacak-626083-1.

Kaynak: Donanım Günlüğü

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız