birgün

18° PARÇALI BULUTLU

TEKNOLOJİ 14.03.2020 21:14

iOS 14 güncellemesiyle gelecek yeni 5 özellik

iOS 14 güncellemesiyle gelecek yeni 5 özellik

Apple’ın bu sene kullanıcı beğenisine sunmaya hazırlandığı iOS 14 güncellemesinin deneme sürümü sızdırıldı. 'MacRumors'un aktardığı detaylara göre teknoloji devi, deneme sürümü sızan güncellemeyle birlikte cihaz kullanıcılarını 5 yeni özellikle tanıştıracak.

Koronavirüs salgınının teknoloji dünyasında yarattığı kriz, pek çok teknoloji devinin ürün tanıtım ve sipariş tarihlerinde gecikmelere sebep olmaya devam ediyor. Krizden Apple da nasibini almış olsa da markanın, bu yıl bir dizi yeni ürün çıkarmaya hazırlandığı biliniyor. Şirketin 2020 ajandasında iOS 14 deneme sürümü, iPhone SE’nin devamı niteliğinde ulaşılabilir fiyatlı bir telefon, yeni iPad Pro ve MacBook Pro modelleri, yeni bir Apple TV, iPhone 12 serisi ve ilk kez tanıtılacak bazı ürünler olduğu tahmin ediliyor.

Apple’ın kendi cihazlarının işletim sistemi iOS, her sene büyük bir güncelleme alıyor. Yeni tanıtılan ürünleri herkes deneyimlemeyecek olsa da milyonlarca Apple kullanıcısı mutlaka iOS güncellemelerinden etkileniyor. Dolayısıyla işletim sisteminde yapılan iyileştirmeler, pek çok kullanıcı için çok daha fazla merak konusu oluyor.

Apple’ın yeni sürümünde gelmesi muhtemel özellikleri aşağıda derledik. Ancak bu tür kaynakların sızıntıları genelde doğru çıksa da bunların tamamının gerçekleşmeyebileceğinin altını çizmek isteriz. Zira bir kısmı şirket tarafından verimli görülmeyerek hayata geçirilmeyebiliyor.

1) EL YAZISI TANIMA

El yazısı tanıma özelliği sayesinde Apple Pencil aracılığıyla metin kutusuna girildiğinde yeni bir pencere açılacak. Kullanıcı, açılan pencerede yazı yazabilecek ve iOS 14, yazılan kelimeleri otomatik olarak bilgisayar metnine dönüştürmek için OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisini kullanacak.

2) İMESSAGE’DAKİ GRUP KONUŞMALARINDA KİŞİLER

Eklenen bu özellik, bir sohbet grubuna katılan bir kullanıcının uygulamada '@' sembolünü kullanarak konuşma içerisindeki kişileri listeleyebilmesini sağlayacak. Listeden birini seçerek belli bir kişiden bahsetmek, bahsedilen kişiye bildirim gitmesine sebep olacak. Kullanıcılar, ayarlarda yapacakları bir tercihle sadece kendilerinden bahsedildiğinde iMessage‘dan bildirim gelmesini de sağlayabilecek.

3) İMESSAGE’DA GÖNDERİLEN MESAJLARI SİLME

Yapılan yeni güncellemeyle birlikte kullanıcılar, iMessage’da göndermiş oldukları bir mesajı silebilecek. Mesaj silindiğinde, iki tarafın da ekranında mesajın silindiğini belirten bir not belirecek.

4) APPLE FİTNESS UYGULAMASI

AppStore’a eklenecek yeni uygulama, diğer tüm sağlık takibi uygulamalarına bağlanabilecek. Uygulama, bazı indirilebilir egzersiz videoları içerecek. Bu videolar, kullanıcılar iPhone, iPad veya Apple TV’lerinde fark egzersizler denerken onlara rehberlik edecek. İddialara göre, uygulamanın bir versiyonu ana uygulamaya bağlanarak Apple Watch’taki 'watchOS' işletim sisteminde de kullanılabilecek.

5) YAZILIMCILAR İÇİN 'VOİCEPOWDER'

Apple tarafından eklenecek diğer bir yenilik ise yazılımcılara yönelik olacak. Buna göre teknoloji devi, iOS 14’te geliştiricilerin iOS uygulamalarında kullanabilmesi için “VoicePowder” isimli bir uygulama dosyası (API) sunacak. Yazılımcılar, bu dosya yardımıyla kendi iOS uygulamalarına ek sesler ve ek diller ekleyebilecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız