birgün

0° PARÇALI BULUTLU

KADIN 03.12.2021 08:12

İpek Er davasında karar günü

İpek Er'e cinsel saldırıda bulunan ve ölümüne neden olan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın yargılandığı davanın karar duruşması bugün.

İpek Er davasında karar günü

Siirt’te 18 yaşındaki İpek Er’i nitelikli cinsel saldırıya maruz bırakarak intihara sürüklemeyen Uzman Çavuş Musa Orhan’ın 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan yargılandığı davada, bugün karar çıkması bekleniyor.

Batman’da 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulunan İpek Er, 18 Ağustos’ta yaşamını yitirmişti. Genç kadın intihar mektubunda Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu anlatmıştı. Bunun üzerine tutuklanan Orhan, 25 Ağustos’ta tahliye edilmişti. Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde eylül ayında görülen son duruşmada, mahkeme sanığın tutuklanması taleplerini yine reddetmişti.

İpek Er’in ailesi ve avukatları, yargının cezasızlık politikalarına karşı tüm kadın ve insan hakları savunucularını, bugün saat 9.15’te başlayacak karar duruşmasına davet etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol