birgün

12° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 12.08.2020 01:31

Irak: 2 yetkilimizin öldürüldüğü Türk saldırısını kınıyoruz

Irak Dışişleri Bakanlığı, bir açıklama yaparak,  “Türkiye'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki Sidakan bölgesinde düzenlediği İHA saldırısında iki Iraklı yetkili ve bir Irak askeri öldürüldü”  ifadelerine yer verdi. Açıklamada ‘saldırı’ kınanırken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın da yarın Bağdat'a düzenleyeceği ziyaretin iptal edildiği duyuruldu.

Irak: 2 yetkilimizin öldürüldüğü Türk saldırısını kınıyoruz

Irak Dışişleri Bakanlığı, 'Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Erbil vilayetinde bulunan Sidakan bölgesine yönelik Türkiye'nin düzenlediği İHA saldırısında iki Iraklı yetkilinin öldürüldüğü' yönünde bir açıklama yaptı. Açıklamada söz konusu saldırı kınanarak, "Türkiye'nin mütekerrir askeri ihlalleri Irak egemenliğini, uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler sözleşmesini ihlal etmektedir" ifadelerine yer verildi.

AKAR'IN ZİYARETİ İPTAL EDİLDİ

Sputnik’in aktardığına göre, 'iki Iraklı sınır güvenlik yetkilisinin ve bir Irak askerinin öldüğü' olayın ardından Irak hükümeti, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın 13 Ağustos'ta gerçekleşmesi planlanan Bağdat ziyaretini iptal etti.

​Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'ne protesto notası verileceğini duyuran Irak Dışişleri Bakanlığı "Türkiye'nin ihlallerine karşı açık ve birden fazla seçeneğimiz bulunuyor" açıklamasında bulundu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız