birgün

27° AÇIK

DÜNYA 01.06.2020 10:56

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, vaka artışı nedeniyle yeniden sokağa çıkma yasağı ilan etti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Hükümeti, bölgede Covid-19 hasta sayısının ciddi şekilde artması üzerine altı günlük sokağa çıkma yasağı ilan ederek, yeniden sıkı tedbirler aldı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, vaka artışı nedeniyle yeniden sokağa çıkma yasağı ilan etti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti, normal yaşama dönüş sürecinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısında ciddi artışlar yaşanması üzerine 6 günlük sokağa çıkma yasağı ilan ederek, yeniden sıkı tedbirler aldı.

IKBY İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre bölgede Covid-19 hasta sayısının ciddi şekilde artması üzerine IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ve Sağlık Bakanı Saman Berzenci ile yapılan görüşmelerin ardından Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe vilayetlerinde sokağa çıkma yasağı getirildi.

DEVLET MEMURLARI 6 HAZİRAN'A KADAR İDARİ İZİNLİ

AA'nın haberine göre, açıklamada, vilayetler arası ve kent merkezlerinde 1-6 Haziran tarihleri arasında sokağa çıkmanın yasak olduğu, daha önce açılmasına izin verilen tüm işletmelerin yeniden kapatılacağı, kara gümrük kapılarının sadece ticari geçişlere açık olacağı belirtildi.

Sokağa çıkma yasağında, fırın ve eczanelerin belirli zaman dilimlerinde hizmet verebileceği, güvenlik güçleri, sağlık çalışanları, basın mensupları ve özel izin alan kişilerin yasaktan muaf tutulacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Bakanlar Kurulu çalışanları hariç diğer tüm devlet memurlarının 6 Haziran'a kadar yeniden idari izinli olacakları aktarıldı.

NORMALLEŞME SÜRECİNDE REKOR ARTIŞ

IKBY Sağlık Bakanlığı dün yaptığı yazılı açıklamada, Süleymaniye'de 101, Erbil'de 4 olmak üzere bir günde toplam 104 Covid-19 vakasının tespit edildiğini bildirmişti.

Salgının bölgede yayılmaya başladığı tarihten bu yana en yüksek vaka sayısı dün kaydedilmişti.

IKBY hükümetinin resmi internet sitesinden dün paylaşılan Covid-19'a ilişkin verilere göre Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe vilayetlerinden oluşan bölgede 7 kişi hayatını kaybetti, 283 kişinin tedavisi sürüyor, 420 kişi de iyileşerek taburcu edildi.

NORMALLEŞME 11 MAYIS'TA BAŞLADI

Erbil yönetimi, Covid-19 nedeniyle şubat sonunda, bölge vilayetlerinde hem sokağa çıkma yasağını uygulamaya koymuş hem de sıkı tedbirler uygulayarak salgını büyük oranda kontrol altına almıştı.

IKBY hükümeti, 11 Mayıs'ta, yeni vakaların tespit edilmemesi ve hasta sayısının 14'e kadar düşmesi üzerine normalleşme aşamasına geçmiş, vilayet sınırları dahilinde sokağa çıkma yasağını kaldırmış, cami ve kiliseleri yeniden ibadete açmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız