birgün

7° AÇIK

DÜNYA 23.10.2020 15:12

İran, ABD Irak büyükelçisini yaptırım listesine aldı

Tahran yönetimi, ABD Irak büyükelçisi Matthew Tueller'ı 'terörist' faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle yaptırım listesine aldı.

İran, ABD Irak büyükelçisini yaptırım listesine aldı

ABD’nin İran Bağdat Büyükelçisi İrec Mescidi ile iki üst düzey Hizbullah yetkilisini yaptırım listesine almasının ardından, Tahran yönetiminden karşı adım geldi.

AFP’nin haberine göre, İran, ABD Irak Büyükelçisi Matthew Tueller'ı 'terörist' faaliyetlerinden ötürü yaptırım listesine aldığını duyurdu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Saeed Khatibzadeh Twitter’dan yaptığı paylaşımda, ABD Irak Büyükelçisi Matthew Tueller’ın Irak’ta terörist saldırıları koordine ettiğini belirtti. Açıklamada ayrıca, Tueller’in General Kasım Süleymani’nin suikastını yönettiği ileri sürüldü ve İran karşıtı hareketlerin cevapsız kalmayacağı mesajı verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol