birgün

22° AÇIK

DÜNYA 10.12.2020 17:42

İran: ABD’nin yaptırımları nedeniyle Covid-19 aşısı için para transferi yapamıyoruz

İran Sağlık Bakanı Nemeki, ABD yaptırımları nedeniyle Covid-19 aşısı almak için para transferi yapabilecekleri bütün yolların kapatıldığını söyledi.

İran: ABD’nin yaptırımları nedeniyle Covid-19 aşısı için para transferi yapamıyoruz

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, ABD'nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı almak için para transferi yapamadıklarını söyledi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, başkent Tahran'da katıldığı bir törende konuşan Nemeki, İran'ın Covid-19 aşısı temin etme çabalarının ABD yönetimi tarafından engellendiğini belirtti.

Nemeki, "Korona aşısı için para transferi yapmak istiyoruz fakat tüm yolları kapattılar. Halkımızın üzerinde baskı oluşturdular ancak hala (salgın konusunda) dünyadaki zengin ülkelerin çoğundan daha iyi durumdayız." dedi.

İRAN, SAĞLIK MALZEMELERİNİN TEMİNİNDE SORUN YAŞIYOR

ABD yönetimi, 8 Mayıs 2018'de, İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek Tahran'a yaptırımları geri getirmişti.

Washington'un doğrudan İran sağlık sektörüne bir yaptırımı söz konusu olmamasına rağmen tek taraflı bankacılık yaptırımları ve ABD'nin yaptırım listesine alınmaktan çekinen yabancı şirketlerin Tahran'la ticaret yapmaktan kaçınması, İran'ın sağlık malzemeleri ve aşı temin etmesini zorlaştırıyor.

İRAN GÜNEY KORE'DE BLOKE EDİLEN MALİ VARLIĞIYLA AŞI ALMAK İSTİYOR

Tahran yönetimi, son olarak petrol ihracatından elde edilen ancak yaptırımlar nedeniyle Güney Kore bankalarında tutulan milyarlarca dolarlık mali varlığını Covid-19 aşısı alabilmek üzere kullanabilmek için Seul yönetimi ile anlaşmaya varmıştı. Aşı alınabilmesi için söz konusu miktarın dolara ya da avroya çevrilmesi gerekiyor. İran, bu durumda ABD bankalarına transfer edilmesi gereken parasının bloke edilebileceğinden endişe ediyor.

ABD 7 Ağustos 2018'de devreye soktuğu yaptırımlarla İran'ın dolar, altın ve değerli madenlere erişimini yasaklamıştı.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol