birgün

9° PARÇALI BULUTLU

İran Cumhurbaşkanı, Mahsa Amini protestolarını 'kötülük' olarak nitelendirdi!

İran Cumhurbaşkanı Reisi, ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini'nin ölümüne ilişkin protestoları 'kargaşa' ve 'kötülük' ifadeleriyle yorumladı.

DÜNYA 24.09.2022 12:34
İran Cumhurbaşkanı, Mahsa Amini protestolarını 'kötülük' olarak nitelendirdi! Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alındıktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesi ve ardından başlayan protestoları 'kötülük' ve 'kargaşa' ifadeleriyle tanımladı.

Protestocuları kamu güvenliğini tehdit etmekle suçlayan Reisi, göstericilerle 'kararlı şekilde mücadele edilmesi' talimatı verdi.

NE OLMUŞTU?

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Tepkiler üzerine Tahran polisinden yapılan açıklamada, İrşad devriyesinin Emini'yi bir saatlik "brifing" için karakola götürdüğü, genç kadının burada aniden bilincini kaybetmesi ve kalp rahatsızlığı yaşaması üzerine hastaneye sevk edildiği iddia edilmişti.

İran devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde de Emini'nin polis merkezine getirildikten ve bir görevliyle konuştuktan sonra aniden fenalaşarak yere düştüğü görülüyor. Protestocular ise polisin, genç kadının "aniden" bilincini kaybettiği yönündeki açıklamasını reddederek, Emini'nin polis merkezine getirilmeden önce darp edildiğini belirtiyor.

Emini'nin 17 Eylül'de memleketi Sakkız kentinde düzenlenen cenaze töreni sonrasında Tahran ve ülkenin batısındaki kentlerde protestolar başlamıştı.

Şu ana kadar Tahran, Senendec, Kerec, Tebriz, Meşhed, Kiş, Kirman, Yezd, Reşt, Bender Abbas, Abadan, Kirmanşah, Erdebil, İsfahan, Urumiye, Kazvin, Zencan, İlam, Mazenderan, Hemedan başta olmak üzere birçok şehirde gösteriler düzenlendi. Birçok noktada eylemciler ile güvenlik güçleri arasında şiddetli arbede yaşandı.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol