birgün

3° KAPALI

İran'da 5 kişiye daha idam cezası

İran Yargı Erki Sözcüsü Mesut Setayeşi, Mahsa Amini'nin ölümüyle başlayan protestolarda İran Devrim Muhafızları'na bağlı Becis milislerinden 1 kişiyi öldürmekle suçlanan 5 kişinin idama mahkum edildiğini duyurdu.

DÜNYA 06.12.2022 12:38
İran'da 5 kişiye daha idam cezası
Abone Ol google-news

İran Yargı Erki Sözcüsü Mesut Setayeşi, İran’ın Elburz eyaletine bağlı Kerec kentinde 3 Kasım’da göstericiler tarafından öldürüldüğü belirtilen İran Devrim Muhafızları'na bağlı Besic milislerinden Ruhullah Acemiyan’ın dava dosyasındaki 16 kişi hakkında kararın verildiğini duyurdu.

Setayeşi, cinayet suçlamasıyla yargılanan 5 kişi hakkında idam cezası verildiğini açıkladı. Alınan karara temyiz yolunun açık olduğunu belirten Setayeşi, “Dava dosyasında yer alan 16 kişiden 5’ine hakkında 'yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak' suçlamasıyla idam cezası verilirken, aralarında 3'ü 18 yaş altı olan 11 sanık ise uzun süreli hapis cezasına çarptırıldı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde başlayan ve yaklaşık 3 aydır devam eden protestolarda tutuklanan 6 kişi idama mahkum edilmişti.

(İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol