birgün

12° PARÇALI BULUTLU

İran'da, eski Cumhurbaşkanı Rafsancani'nin kızı Faize Haşimi de gözaltına alındı

Eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızı Faize Haşimi'nin, Mahsa Amini'nin ölümünün ardından başlayan protestolarda 'göstericileri kışkırttığı' iddiasıyla gözaltına alındığı bildirildi.

DÜNYA 28.09.2022 09:24
İran'da, eski Cumhurbaşkanı Rafsancani'nin kızı Faize Haşimi de gözaltına alındı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İran'da saçının bir kısmı gözüktüğü gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından gözaltına alınan ve kötü muamele gördüğü iddiasıyla komaya girerek yaşamını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümünün ardından başlayan protestolar sürüyor.

Ülke genelinde çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirilirken, protestolarda eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızı Faize Haşimi'nin de 'göstericileri kışkırttığı' iddiasıyla gözaltına alındığı açıklandı.

Anadolu Ajansı'nın İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'den aktardığı habere göre Haşimi, göstericileri sokak protestolarına teşvik ettiği için bir güvenlik kurumu tarafından gözaltına alındı. Haberde, aynı zamanda kadın hakları aktivisti olan Haşimi'nin hangi güvenlik kurumu tarafından gözaltına alındığı belirtilmedi.

Ülkede 2009'daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan olaylarda "ülke güvenliğine karşı eylemlerde bulunduğu" gerekçesiyle kısa bir süre tutuklu kalan Haşimi, 17 Eylül'de Mahsa Emini'nin ölümünden sonra "Clubhouse" adlı sosyal medya platformunda yaptığı bir konuşmada, "İran'ın mahkumlara muamelesinin İsrail'den daha kötü olduğunu" öne sürmüştü.

HAŞİMİ ÜLKE YÖNETİMİNE KARŞI ELEŞTİRİLERİYLE ÖNE ÇIKIYOR

Özellikle son yıllarda ülke yönetimine karşı sert eleştiri ve suçlamalarıyla gündeme gelen Haşimi, 2017'de Zencan Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, "Başörtüsünün Şah döneminde yasaklanmasına karşı çıktığım gibi şu anda mecburi olmasına da karşıyım" ifadelerini kullanmıştı.

Faize Haşimi, Ocak 2021'de yaptığı bir konuşmada, ABD'nin İran'a yönelik baskılarını desteklediğini açıklamış ve bu açıklaması kendi çevresi dahil olmak üzere ülkede tepki toplamıştı. Haşimi, nisan ayındaki konuşmasında da Devrim Muhafızları Ordusu'nun ABD'nin yaptırım listesinde kalması gerektiğini söylemişti.

Haşimi hakkında ayrıca Hazreti Muhammed hakkında kendisinin şaka olduğunu iddia ettiği açıklamalar ve Tahran yönetimine yönelik yaptırımlara destek verdiği gerekçesiyle mayıs ayında savcılık soruşturması açılmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol