birgün

3° PARÇALI BULUTLU

İran'da "rejim karşıtı propaganda yapmakla" suçlanan futbolcu kulübünden kovuldu

İran'da genç bir kadının polis gözetiminde hayatını kaybetmesi üzerine başlayan protestolar sırasında “rejim aleyhinde propaganda yapmak" suçundan tutuklanmasıyla gündeme gelen futbolcu Vurya Gafuri'nin Huzistan Fulad Kulübü ile ilişiğinin kesildiği bildirildi.

DÜNYA 24.01.2023 20:27
İran'da "rejim karşıtı propaganda yapmakla" suçlanan futbolcu kulübünden kovuldu
Abone Ol google-news

Mahsa Amini'nin başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle hayatını kaybetmesiyle yaşanan protestolara destek verdiği için tutuklanıp daha sonra serbest bırakılan futbolcu Gafuri takımından kovuldu.

Entekhab haber sitesine göre, İran Birinci Futbol Ligi ekiplerinden Huzistan Fulad'ın tecrübeli sağ bek oyuncusu Gafuri, transfer süresinin sona ermesine 48 saat kala takımın teknik direktörü Cevad Nekunam’ın kararıyla kadro dışı bırakıldı.

Birinci Lig takımlarından İstiklal’in kaptanıyken sezon başında Nekunam’ın önerisiyle Huzistan Fulad'a transfer edilen futbolcunun kulüple ilişiği kesilirken konu hakkında başka detay paylaşılmadı.

İran'da Mahsa Emini protestoları sırasında güvenlik güçlerinin müdahalelerini ve ülke yönetiminin tutumunu birçok kez eleştiren Gafuri, 24 Kasım'da "İran Milli Takımı'na hakaret ve rejim aleyhinde propaganda yapmak" iddiasıyla tutuklanmıştı.

Gafuri'nin tutuklanması ülkedeki spor camiasının tepkisini çekmiş ve İranlı futbolcu 29 Kasım’da kefaletle serbest bırakılmıştı.

İRAN'DAKİ GÖSTERİLER

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül 2022'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşat devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini 16 Eylül'de yaşamını yitirmişti.

Emini'nin ölümü üzerine memleketi Sakkız'da 17 Eylül'de başlayan gösteriler, ülke geneline yayılarak yönetim karşıtı protestolara dönüşmüştü.

Ülke genelinde aylar süren gösterilerde 10 binden fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR), 9 Ocak'ta yayımladığı raporda, Emini'nin ölümü sonrasında başlayan gösterilerde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 481 protestocunun öldüğünü aktarmıştı.

Raporda, gösterilerde gözaltına alınanlardan en az 109'unun dosyasının idam istemiyle mahkemeye gönderildiği kaydedilmişti. Bugüne kadar haklarında idam kararı verilen 4 göstericinin cezası infaz edilmişti.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol